Yazarlar 25 MAYIS 2015 / 08:25

Haberciler Facebook kiracısı

New York Times, Buzzfeed, National Geographic, Amerikan NBC tv kanalı, ABD’nin etkin kültür fikir dergisi The Atlantic, İngiliz Guardian gazetesi, BBC, Alman Der Spiegel dergisi ve Bild gazetesi... Bunlar, Facebook’a doğrudan içerik iletmeye başladılar. Şimdilik sadece mobil sistemlerde çalışıyor.

Facebook’ta bu 9 haber kaynağının içerikleri link olarak görülüyordu. İsteyen tıklayıp, oradan erişiyordu. Şimdi ise, Facebook’la bu kurumlar arasında varılan anlaşmaya göre linklere gerek kalmayacak. İçerik ve haberler, Facebook’ta hop görülecek. Böylece Facebook, önemli nitelik ve nicelikte bazı medya kurumları için tek adres olacak.

Bu yenilikçi hoplamaya “Anında Makale” (Instant article) adı verildi. O haber kaynağının sitesini açmadan, Facebook’ta gezinirken, o haber kaynağı size gelecek. Yayıncılıkta yeni bir aşama bu: Hem içerik, hem sunuş, hem de hız bakımından. Kısacası bazı haber kurumları, Facebook’un kiracısı olmayı kabul ediyor.

Facebook’taki bir linke tıklayıp, açılmasını bekleme süresi ortalama 8 saniye. 1.44 milyar kişi kullandığına göre, sadece tek bir link için 8 saniye “gecikme,” bütün kullanıcılar için 3.2 milyon saat ediyormuş. Böyle bir çılgın hesap var. Eh, Facebook kullanıcısı sayısız linke uçtuğuna göre, “kaybolan” saatler süper astronomik. O halde demişler, Facebook’ta başka içeriğe bakacak yerde bu insanlar “bekleyerek” vakit kaybetmesin.

Facebook’un, bu anlaşma için temel ödünleri: Haber trafiği, kurumun hesabına kaydolacak. Kurum, kendi reklamlarını makaleyle birlikte sunacak. Facebook, kuruma performans analizi yapacak ve haberin sunuluş biçiminin daha iyileştirilmesini sağlayacak.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics