Yazarlar 04 ŞUBAT 2013 / 08:22

Hangi MOOC sertifikalarınız var?

Eylül 2011’de bu köşede internet rekorlarından bahsederken, Stanford Üniversitesi’nde uzaktan eğitim yöntemi ile verilen yapay zekâ dersini, dünyada en çok öğrencisi olan ders olarak açıklamıştım. O yıl Ekim ayında başlayacak olan dersi verenler, Google’ın otonom arabasını yapan ünlü AI uzmanı Sebastian Thrun ve 1995’de yazdığı AI kitabı, tüm dünyada bu konunun ders kitabı olarak okutulan Peter Norvig’ti. Salman Khan usulü, el yazısını kısa etaplar halinde videoya çekerek verilen derslerin etapları arasında da çok keyifli quizler vardı. Her hafta verilen ödevlerdeki sorular asistanlar moderasyonu ile AIQUS isimli forumda tartışılıyor, Thrun ve Norvig de arada Google+ Hangout yapıp öğrenciler ile sohbet ediyordu.
Başladığında derse kaydını yaptırmış olan 160 bin kişi arasında ben de vardım. Stanford Bilgisayar bölümü öğrencilerinin de aldığı dersin midterm ve finalini verip, başarı ile tamamlayan 57 ülkeden 23 bin öğrenciden de biriydim ve sertifikamı aldım. Dersi 100 tam puan ile tamamlayan 248 öğrencinin hiç biri Stanford’dan değildi!
23 bin sayısı tarih boyunca tüm okullarda AI dersi alan tüm öğrencilerin sayısından fazla! Bu öyle büyük bir başarı oldu ki, Thrun Google’daki ve Stanford’daki pozisyonlarından istifa etti ve 2012 başında, benzer biçimde verilen dersler sunan Udacity şirketini kurdu. 1 yılda 1 milyon öğrenciye ulaşan Udacity, 20 milyon dolar da girişim sermayesi aldı. Bu başarıyı takip eden Coursera  ve EdX, 2012’de kurulan diğer yüksek öğrenim MOOC ders siteleri: Massively Open Online Courses - Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler.
MOOC’ları tamamlayanlar sertifika alıyor, ders kredisi değil. Zira sınava girenlerin yardım alıp almadığı tesbit edilemiyor. Bu yıl MOOC’lar güvenli test merkezlerinde sınav yapıp, 80-100 dolara saydırılabilir ders kredisi de vermeyi amaçlıyor. Ayrıca, Coursera bu alanda yeni bir teknoloji deneyecek: davranışsal biyometrik. Klavyeyi kullanan öğrencinin tuşlara basımını modelleyip, onama yapmayı böylece diploma vermeye kadar işi vardırmayı planlıyor. Evinizden Stanford ya da MIT mezunu olmak istemez misiniz?
ETİKETLER : Sayı:907

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics