Yazarlar 12 OCAK 2015 / 09:32

Havaalanına tabanvay

Kanada’nın “iş şehri” Toronto’nun yeni hava alanı Billy Bishop, şehrin kıyısında durduğu Ontario Gölü’nde, kıyıya çok yakın bir adada inşa edildi. 82.5 milyon Dolara mal olan yeni hava alanının özelliği, buraya, şehirden gölün altından yürüyerek ulaşılacak olması. Önce, yerin 30 metre altına asansörle inilecek. Buradan itibaren 250 metrelik bir tünelle alana 6 dakikalık bir tabanvay. Bunu istemeyen için, kıyıdan adaya 15 dakikada bir kalkan, 1.5 dakikada alana varan bir tekne var.

250 metre nedir ki? Hem de rüzgar enerjisi ve kocaman gölün su hareketlerinden elde edilecek yeşil enerji kullanan bir 21. yüzyıl tüneli: Sürdürülebilir, yenilenebilir kaynaklar, çevre dostu. Yeni alan, işlevi biten liman ve depolama tesislerine yeni işlev yükleme projesinin bir parçası.

Bu arada, kıyıdan alana gidip gelen tekne de çalışmaya devam edecek. Tünelin, kıyıdaki trafiği azaltacağı düşünülüyor. Tekneye binecekleri getiren taksi ve araçların trafiği acaba gerçekten ne kadar azalacak? Haberi yayınlayan ve buradaki güzel çizimi de sunan Wired dergisi, bakalım, Billy Bishop’a tabanvayla gelecek yolcu sayısının peşine de düşecek mi? Yoksa, göl altı tüneli bir ileri teknoloji şıklığından ibaret mi olacak?

Aslında bu tünel fikri yeni değilmiş. Taa 1935’te de bir tünel açsak demişler, ama sonunu getirememişler. Şimdiki tünelin inşaatı sırasında eski tünel girişiminin çelik direklerine çarpmış tünel açma makinesi.
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics