Yazarlar 20 KASIM 2011 / 15:00

Havada bulut, …

Dilimizdeki deyişlerden biri, “havada bulut, sen bunu unut”. Genelde, birisini olmayacak işlerden vazgeçirmek için kullanılan söz. Kaderin cilvesi olsa gerek, “bulut bilişim” de aynı sözden (bulut) kaynaklanıyor. Hele bulut bilişimi 3G üzerinden alacaksanız, sanki deyiş, bire bir yerine oturuyor. Kişisel bilgisayar (PC) denince, onun ayrılmaz bir parçasıymış gibi akla gelen işletim sistemi ve uygulama yazılımlarında dünya tekeli olmuş olan yazılım şirketi, bulut bilişimi İngiltere’de ticari olarak uygulamakta1. Türkiye’de de, uygulamanın kısa sürede başlaması bekleniyor.
Kısaca, artık bilgisayarınıza uygulama yazılımları yüklemeyeceksiniz. Bir merkeze bağlanıp bunları oradan kullanacaksınız. Yazılım, merkezdeki sunumcunun işlemci gücünü kullanacak, oradaki bellek üzerinde koşacak, size sonuçlar ulaşacak. Elbette, elde ettiğiniz belgeyi indirip siz de saklayabileceksiniz. Dilediğiniz an, ister belgenizi açacak yazılımı (viewer) bulunduran bir bilgisayarda, isterseniz, herhangi bir yerden merkeze bağlanarak gene merkezdeki yazılımla belgenizi açabileceksiniz. Büyük olasılık, belge açma yazılımları da bedelsiz olarak indirilecek. Bilgisayar ve üzerindeki yazılımların birer temel vatandaşlık hakkı olmasına doğru bir gidişten söz ediyoruz. İki soru aklıma geliyor:
Bizdeki gibi interneti denetlenen bir toplumda, belgenizin içeriğine ne kadar “sâhip” olabileceksiniz? Üzerinde en çok konuşulan dâvâların, önde gelen tüm delillerinin bilgisayar kayıtları olduğu düşünülürse, bir belgeyi “bulut”ta hazırlamak, sonradan delil olarak kullanılmak üzere peşinen “birilerine” teslim etmek anlamına gelmeyecek mi? Ya da, bir kişinin hazırladığı ileri sürülen bir belgeyi oluşturmak ve ona mal etmek (sahte delil) kolaylaşmayacak mı?
Bir nedenle, özellikle de toplumun bir kesimini hareketsiz ve bir diğerinden kopuk tutmak isterseniz, onların bulutla bağlantılarını ayırıvermek çok etkin bir yöntem olur, değil mi?
Demek ki, bulut bilişim için, sınırsız özgür ve güvenli, gizliliği güvenceli internet hizmeti; olmazsa olmaz önkoşul.
1  http://www.microsoft.com/en-gb/office365/online-software.aspx
ETİKETLER : Sayı:846
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN