Yazarlar 01 NİSAN 2013 / 08:33

Havada bulut ama biz bunu unutmayalım

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir rapora göre bulut bilişim 1.7 milyon kişiye yeni iş olanakları yaratacak. Bu rapor, bizim gazete ve sitelerimiz de dahil olmak üzere pek çok yayında haber olarak yer aldı. İki milyona yakın kişiye istihdam yaratacak olan bir alanı kimse görmezden gelemez.
Olaya bir de farklı açıdan bakalım. Bu bulutların merkezleri hangi bölgelerde yoğunlaşacak ve dolayısıyla da hangi bölgelerden eleman açığı oluşacak? Örneğin yarın Rus hükümeti ülkelerinin bir bölgesini “Bulut Merkezi” yapsa bu bölgede kurulacak olan veri merkezlerine bir takım finansal ve altyapı avantajları sunsa doğal olarak veri merkezleri bu bölgeye yönelecek. Ayırca dünyanın farklı bölgelerindeki kurumlara buradan hizmet sunacak ve bu bölgede eleman açığı oluşacaktır. Ama diğer taraftan da bulut hizmeti alan kurumlarda da BT eleman ihtiyacı azalacak ve iş açığı ortaya çıkacaktır.
Kısacası istesek de istemesek de buluttan kaçamayacağız.
Bulutun önünde durmaya çalışmak yerine, ülke olarak bu gelişmeleri lehimize nasıl çevirebileceğimizi düşünmenin zamanı geldi.
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics