Yazarlar 13 HAZİRAN 2010 / 18:00

HDV @ HDD

İnternet tsunamisi tarafından yutulmayan iki yüksek hacimli teknoloji alanı daha kaldı: Arabalar ve TV. İnanması zor ama hemen herkesin sahip olduğu bu ürünler hala internet bazlı değil. Arabaların internet bağımlısı olabilmesi için belki de “mekanik sürücüleri” olan bir işletim sistemi lazım. TV-internet bulmacası için ise anahtar medya gibi görünse de iTunes’dan 10 bin filme erişen iTV’nin başarısızlığı, Apple’ın Steve Jobs liderliğindeki tek fiyaskosu. Yeni Google TV, IPTV formülleri ya da WebTV de  bulmacayı çözebilecek mi, belli değil.

Son hamle sabit disk (HDD) şirketlerinden geliyor ve anahtar medya el kameraları ile çekilen yüksek çözünürlüklü videolar (HDV). Flip UltraHD Camcorder (720p@30fps), Amazon’da en çok satan 5. elektronik ürün ve fiyatı 150 dolar. Son NAB fuarında HDV çeken DSLR’lar 3DTV kadar popülerdi. Canon 5D Mark II’nin performansı (1080p@30fps) öyle iyi ki House MD’nin bu sezon finali baştan sona bu cihazla çekilmiş. Nokia N8 gibi yeni telefonlar da HDV kameralara (720p@25fps) sahipler.

Peki bu kameraların diski nereye boşaltılacak? BluRay yazıcılar çok pahalı. Bir terabyte disk alıp PC üzerinden aktarabilirsiniz, ama HDTV’den bunları göstermek için salona yakışmayan PC’yi bağlamanız gerekecek. Bazı TV modelleri USB girişli gelmeye başladı. Yine de PC’yi denklemden çıkaramıyorlar.

İşte giderek HDD’leri dolduran bu yeni medya türü (ev usülü HDV) disk üreticilerine yeni bir ürün fırsatı doğurdu. Kapıyı ilk açan Western Digital Medya Player, USB 2.0 ile bağlanan HDD’deki her türlü medyayı TV’de oynatıyordu. Yeni sürümünde, evdeki filmleri 3G bağlanıp seyretmek için iPad/iPhone uygulaması var. USB3.0 ile 10 kat artacak olan transfer hızı da iyi haber. HDD’si kartuş gibi takılabilen Seagate GoFlex (bu ay ABD çıkış fiyatı 130 dolar) Netflix’in 20 bin filmlik arşivine erişim sağlıyor. Iomega’nın ScreenPlay (169 dolar) ürünü ise Roxio CinemaNow ile anlaşmalı. Yine de TV’ye giden yol PC’den geçer derseniz, Logitech’in iPhone uygulamasının WiFi üzerinden PC için bir uzaktan kumanda ve sanal klavye sunduğunu unutmayın, üstelik ücretsiz.
ETİKETLER : Sayı:775

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics