Yazarlar 15 NİSAN 2013 / 08:04

He-man

Müjdeler olsun, çocukluğunda he-man oynayan ABD’liler askerlik yaşına gelince, “star wars” filminden gemiye uyarlanmış ama filmdekine göre biraz büyük ve hantal lazer cihazlarıyla uçak düşürmeye koyulabilecekler 1.
Bir taraf insansız hava araçları ile diğerine saldıracak. Bu İHA’lar bilgi edinme amaçlı değil, füze atıyorlar, hedefe intihar saldırısı düzenleyip yok edip birlikte yok oluyorlar. Bunların operatörleri de klimalı odalarda, kulaklarında MP3 çalarları, bir ellerinde joy-stick, diğerinde kahve kupası, gerektiğinde dünyanın öbür ucundan “savaşıyor”lar. Sanki bilgisayar oyunu salonu gibi. Tek farkı, o saldırılar sanal düşmana değil, gerçek, yaşayan insanlara karşı yapılıyor.
Burada büyük bir kandırmaca var. İnsan, kendi hayatını tehlikeye atarak gerçek savaş ortamında savaşmadığında, düşmanı ile göz kontağı kurmadığında psikolojik olarak cana kıydığının farkına varmıyor. Acımasız bir ölüm makinesi olabiliyor. Bir ABD savaş gemisinden bir Türk gemisine tatbikatın dinlenme molasında yanlışlıkla atılan füze hikayesini hatırlayın yeter. Bu tür savaşta savaşçılar, adam öldürme ve kendi hayatlarını tehlikeye atmanın etkisi ile “savaş sonrası ruhsal sorunları”nı yaşamıyorlar ama, tüfek için bir zamanlar kullanılmış olan söz, “delikli demir çıktı, mertlik bozuldu”, bir kere daha yerini buluyor.
Şimdi bir aşama öteye geçmiş bulunuyoruz. Bu “hissiz” ölüm makinelerine karşı çalışan gene hissiz, ve nasılsa karşıda insan da olmadığına göre, “mübah” sayılabilecek lazer karşı saldırı cihazları devrede. Deneme amaçlı olarak ABD karasularında bir savaş gemisine monte edilmiş olan cihaz, bir insansız hava aracını 1 dolarlık elektrik harcayarak düşürebiliyormuş. Eh, en önemli sorun aşılmış demektir. ABD bütçesinde İHA düşürmenin maliyeti nedeniyle gedik açılmayacak!
Bu silahın, Bahreyn’de konuşlandırılması ve Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinin bununla sağlanması gündemde. Demek ki, İran’ın kendi olanakları ile tasarlayıp ürettiği İHA’lar, gerçek; yetenekleri de küçümsenmeyecek boyutta.
Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış…
1 http://tinyurl.com/bqjkjpv
ETİKETLER : Sayı:917
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN