Yazarlar 26 EYLÜL 2010 / 18:00

Hedefe doğru...

Proje yönetiminde de amaç ve hedeflerin belirlenmesinin ne derece önem taşıdığı herkes tarafından bilinir. Ancak hedefleri belirlerken bunu özde neden yaptığımıza fazla kafa yormayız.
Olayın derinine indiğimizde fark ederiz ki hedefler bizi güdülendirir. Belirli ve ölçülebilir olduklarında ise heveslendirir. Onları belirlemeden ilerlemeleri nasıl ölçebilir ya da geleceğe yönelik planlar yapmaya kafa yorarız? Proje yöneticisi olarak iş kırılım yapılarının oluşturulmasında yatan temel mantık erişmek istediğimiz kapsamı, üzerinde çalışılabilecek ufak parçalara ayırmak değil midir? Hedef tayin etme ve onlara ulaşma alışkanlığını bir kez edindiğinizde, bu sizin için vasat başarılar ile, mümkün olduğunu düşündüğünüzün ötesindeki başarılar arasındaki fark anlamına gelecektir.
Proje amaçlarının iyi tanımlanmış ve anlaşılmış olması planlama ve uygulamanın da temelini oluşturur. Bunun yanı sıra hedefleri ve değerlendirmede kullanılan performans ölçülerini anlamak çabaların koordinasyonu ve organizasyonun desteğini temin etmek için şarttır. Amaç ve hedeflerin ne kadar yakınında veya uzağında olunduğu da değerlendirilmelidir. Eğer hedeflerin çok üstünde veya altındaysanız o zaman revize etmeniz gerekebilir. Hedefleri belirledikten sonra üzerlerinde sık sık değişiklik yapmak da uygun olmayacaktır. Yani gerçekleştirebilme yeteneğiniz varken uygulamaya geçirme cesaretiniz de olsun. Organizasyon içerisinde her çalışanın hedeflerini bilmesi ne kadar önemli ise ve katmadeğer sağlıyorsa, bu hedeflere ulaşmak konusundaki cesaret ve isteklilik de bir o kadar önem taşır.
Proje yönetimine, çeşitli hedefler arasında bir dizi dengeleme yapma çabası gibi bir tanım getirmek de sanırım yanlış olmayacaktır. Proje yöneticisinin ısrarlı kararlılığını bu hedeflere eklediğinizde “hedefe doğru” başarının formülüne ulaşmış olacağız. Hedefleri belirlemenin altında yatan önemi açığa çıkarmak amacıyla sizlerle paylaştığım bu haftaki makalemi, Ralph Waldo Emerson’un güzel bir sözüyle sonlandırıyorum “ Nereye gittiğini bilen adama herkes yol açar”.
ETİKETLER : Sayı:789