Yazarlar 04 MART 2013 / 08:15

Her CIO böyle bir telefon alabilir

Türkiye bilgi teknoloji sektörünün en büyük sistem bütünleştirme şirketlerinden birinin genel müdürü bağlı olduğu topluluğun şeref başkanının aradığını öğrendiğinde çok şaşırmış ve bir o kadar da heyecanlanmıştır. Ülkemizin gelişimine, sanayisine, ekonomisine büyük katkıları olmuş 94 yaşındaki ünlü iş adamından çok sık telefon almayan genel müdür odasına girer girmez asistanına şeref başkanı ile konuşmaya hazır olduğunu söyler.

Gelin bu telefon konuşmasının gerçekleşeceği 1995 yılının sıcak Ağustos sabahında bilgi teknoloji sektöründe neler olduğuna çok kısa bir göz atalım.

Intel’in 90’lı yılların başında Pentium serisi mikro işlemcileri üretmesi ile ivme kazanan PC kullanımı, arka arkaya piyasaya sürülen herkesin kullanabileceği (user frinedly) işletim sistemi Windows’un Çin dâhil tüm dünyada kullanılması ve gelişimini hızla sürdüren internetin dünyayı sallaması. İşte, Windows 95, Internet Explorer ile birlikte tüm dünyada böyle bir ortamda sürülmektedir.

Rahmetli Vehbi Koç genel müdüründen Windows 95 için yaptığı hazırlıkları öğrenmek istemiştir. Soruya hazırlıklı yakalanan genel müdürünü uzun uzun dinledikten sonra yapılan çalışmalardan memnun kaldığını belirterek, teşekkür ederek başarılar diler. Acaba günümüzde holdinglerin, büyük topluluk ve kuruluşların patronları veya üst düzey bürokratlar, CIO’larına, IaaS, PaaS, SaaS veya bulut nedir diye soruyor mu?
YORUMLAR
Devrim Öztürk 04 MART 2013 / 21:41 0 0
İlgi, alaka ve kontrol başarıyı tetikleyen mekanizmalardır. Bunu şirketlerin CIO'ları yapıyorsa şirketin tüm çalışanlarına başarı yönünde ivme kazandırır.

Rahmetli Vehbi Bey çok güzel bir şekilde kontrol etmiş.