Yazarlar 12 ARALIK 2010 / 18:00

Her yıl kaydırak

Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan “2010 Ağa Hazırlıklı Olma İndeksi”nde üçüncü yıldır ufak puanlarla geriye kaymaya devam ediyoruz.

2008 puanımız 5.64.
2009 puanımız 5.34.
2010 puanımız 5.24.

Eh, seneye de puan kaybetsek, 70 ülke arasındaki 43. sırada kalırız. Büyüklerimiz hatta, bu durumda, “Yerimizi koruduk” diyebilir. Haklıdırlar. Yerimizi koruyoruz. Ufaktan gerilesek de duruyoruz.
Ulusal İnovasyon Girişimi, EIU tarafından yayınlanan bu indekse
(e-Readiness) şu ismi vermiş pek güzel: e-Dünyaya Hazırlık.
Evet, çok uygun. Tam da e-Türkiye Ödülleri öncesinde acaba e-dünyaya ne kadar hazırız?
Komşularımıza bakalım, kimler? Bir üst katımızda Brezilya var. Onun üstündeMeksika! İşte bu olmadı. O Meksika ki bu tür küresel ölçütlerde kankamızdır. Ya bir üst ya bir alt, hep bir aradayızdır? Şimdi sen kalk, iki kat üste taşın. Olmadı.
Alttaki komşuları tanıyalım. Jamaica, Bulgaristan (Aman! AB üyesi!), Arjantin, Romanya (Ay! Bir AB üyesi daha!) falan diye iniyoruz alt katlara.
Ama beterin beteri var: Rusya 59. Hindistan 58. En berbat durumda olan: Azerbaycan 70. Son durak.
Ulusal İnovasyon Girişimi, bu ölçütün ne dediğini özetliyor: “Ekonomi, bilişim teknolojisini ne kadar özümsüyor? Bu teknolojileri sosyal ve ekonomik yarara ne kapasiteyle dönüştürüyor?”
Türkiye, bilişim teknolojisini 70 ülke arasında 43. sırada özümsüyor.
ETİKETLER : Sayı:799
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN