Yazarlar 06 ŞUBAT 2011 / 18:00

Herkes hemen biliyor

Avrupa’nın “en pis” ilk iki oteli Türkiye’den çıktı – ne yazık ki..
Tripadvisor turizm sitesine görüş bildiren turistler, Bodrum Gümbet’te ve Marmaris İçmeler’de birer oteli Avrupa’nın en pis iki oteli seçtiler. Listede Londra’dan 4, Amsterdam’dan 4 otel daha var.
Tripadvisor, 2000 yılından beri küresel turizmde akıl-fikir-öneri ileten, otel-uçak rezervasyonu yapan, dünyanın en büyük turizm sitesi. Buraya, otellerde kalan, restoranlarda yiyen turistler görüş yazar. Daha ortalıkta Web 2.0 yokken Tripadvisor, ilk “kitlesel katkılı” siteyi kurmuştu. Sitede belirtilen her görüşün ille ve mutlaka yüzde 100 doğru veya tarafsız olması mümkün değilse bile, yine de önemli bir doğruluk payı olduğu geniş kabul görür.
Bugüne kadar 40 milyondan fazla kişi, otel-restoran değerlendirmesi yaptı. Sitede 80 bini aşkın irili-ufaklı şehir, 450 bini aşkın otel, 650 bini aşkın restoran hakkında yorum yapıldı. Hepsini turistlerin çektiği 6 milyonu aşkın fotoğraf yayınlandı.
Ülkemizden iki “yaz oteli”nin pislik listesinde yer alması çok esef verici. Bunlardan biri için hele, “Ne zaman yağmur yağsa, kanalizasyon suyu, havuzun suyuna karışıyor” denilmesi! Vazgeçtik iyi servis, iyi yemekten, işin içinde sağlık ve temizlik sorunları var belli ki...
Acaba bu yayınlardan o otellerin haberi oluyor mu? O yerel yönetimlerin? Hükümetin turizm işlerinden sorumlu makamlarının? Yanıt evet ise, bu duruma karşı ne yapıyorlar? Yanıt hayır ise, neden hayır? Turizmin can suyu, webden geçiyor artık.
ETİKETLER : Sayı:807

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN