Yazarlar 15 EYLÜL 2014 / 10:22

Herkes interneti kendine istiyor

Romanya yasaları sayesinde, veri saklamakla yükümlü olmayan, 3,7 milyon müşterili VPN şirketi CyberGhost, #NoSpyProxy adlı “güvenli ve hükümetlerin erişemeyeceği” (?) bir hizmet sunmak amacıyla kitlesel fon arıyor. Alman sermayeli Romen şirketinin 24 ülkede, 30 adreste 313 VPN sunucusu var. Hepsi “askeri düzeyde” şifreli. Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) izleyemeyeceğini söylüyorlar.

#NoSpyProxy için şimdiye kadar CyberGhost, 67 bin Dolar yatırım yaptı. “Kitleden” 70 bin Dolar daha istiyor. Fon toplayıcı indiegogo’dan 4 Eylül Perşembe günü başvuru yaptılar. 9 Pazartesi sabahına kadar 22 bin 460 Dolar topladılar. Aynı sitenin Almanya tarafında ise 31 bin 516 Euro topladılar. Süre, 3 Kasım’da bitiyor.

Dünyada VPN hizmeti sunan başka şirketler de var. İnternette “göze çarpmadan” gezinmek için VPN’den başka yöntemler de... Bütün bu yenilikçi girişimler, devletlerin interneti ve genelde iletişimi illa denetleme isteğine muhalefetin sonucu.

İşin tuhafı şu ki, internette “iz bırakmadan dolaşma” teknolojisini Amerikan askeriyesi geliştirmişti. Nasıl ki internet, dünyaya bir ABD askeri iletişim aracı olarak doğduysa, aynı şekilde, şifreli internet de öyle doğdu. Zaten dünya askeriyesi, yüzyıllardır şifreli iletişim kullanıyordu. 150 yıl önce telgraf şifrelenmişti. Sonra sıra, telsize geldi. Sonra, internete: Daha 1981’de, bilgisayarın “merkezi işlemciler” döneminde ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve Hava Kuvvetleri Bilimsel Araştırma Birimi (AFOSR), sadece askeriyenin kullandığı internette şifreleme konusunu araştırması için U.California/ Berkeley hocası David Chaum’a maddi destek sağladılar. Henüz www doğmamıştı, eposta bebekti.

David Chaum’un raporundan, zamanına göre çok ileri görüşlü “şifre şarttır, çünkü internet güvenli bir ortam olmayacaktır” uyarısı çıktı. On yıl içinde, ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi (NRL) bilimcisi Paul Syverson ve grubu, “Tor” adlı şifrelemeyi yarattı. 2006’da “Tor Projesi” evrim geçirerek küresel bir stk oldu.  Tıpkı internetin sivilleşmesi gibi, Tor da sivilleşti. Ve ABD Yönetimi’nin başına dert oldu. Örneğin Edward Snowden, sayısı 1.7 milyon “sanılan” belgeyi Tor kullanarak Washington Post ve Guardian’a iletti. Tor; Mısır, Suriye, Çin, İran gibi ülkelerde kullanıldığında “iyi,” ama ABD’nin “sırlarını” ortalığa dökmek için kullanıldığında “kötü” oldu. Üstelik, SilkRoad sitesinin, Tor’u uyuşturucu ticareti için kullandığı da anlaşıldı. Şimdi ABD Yönetimi, Tor yerine daha gelişkin bir şifreleme geliştirmeye programlı. Tarih tekerrür ediyor.