Yazarlar 09 NİSAN 2011 / 00:52

Hiç gündemden düşmeyecek bir konu

Bazı konuları belirli aralıklarla konuşmak, tartışmak gerekiyor. Siber güvenlik bu konulardan biri. Siber güvenlik konusuna sadece moda olduğu için ilgi duymanın çok ötesine geçmemiz gerekiyor. Paranoya haline getirmeden sanal dünyada attığınız her adımın, bıraktığınız her izin önünü ve arkasını düşünerek ilerleyin. Bunu ısrarla yapmaya başlarsanız bir süre sonra otomatik olarak bu şekilde davranmaya başlayacaksınız.
Tek başına siber güvenliğin çok fazla önemi yok. İletişimde bulunduğunuz, iş yaptığınız kişi ve kuruluşların da güvenli olması son derece önemli. Çalıştığınız bankanın, bağlı olduğunuz belediyenin, iş ortağınızın, vergi ve priminizi ödediğiniz kamu kurumunun, alışveriş yaptığınız sitelerin, sohbet/paylaşım yaptığınız site ve kişilerin sizin güvenliğinizi düşündüklerinden emin olun.
Siber güvenlik toplumda dalga dalga yayılmalı. Önce kişisel olarak kendimize güvenli yaşam kültürü oluşturmalı, sonra ekosistemimizin güvenliğini garanti etmeliyiz. Çevremize, işyerimize, şehrimize, ülkemize bu gözle bakmalı ve nihayetinde de bir vatandaş olarak ulusal güvenliğimizi sorgulamalıyız.
ETİKETLER : Gündem Sayı:816
YORUMLAR
Dr.Cüneyt KALPAKOĞLU 12 NİSAN 2011 / 02:03 0 0
Frost & Sullivan'ın araştırmasına göre 2011 yılında 5.24 milyar dolar ve 2012 yılı için de 6 milyar dolar olarak belirlenen "Dünya Bilgi Güvenliği" pazar büyüklüğünde ülkeler "Ulusal ve Kurumsal Bilgi Güvenliği" ne çok öncelikli olarak dikkat çekiyorlar.
Ağ yapıları ve İnternet'in , son yıllardaki çok hızlı gelişimi ve yaygınlaşması eş zamanda siber ortamda gerçekleştirilen saldırılar ve oluşan tehditlerin de artmasına yol açtı. Siber ortamda mevcut bulunan ve giderek artıp çeşitlenen saldırı ve tehditler konusunda toplumu ve kullanıcıları bilgilendirmek, bu konunun önemini ve çok ciddi sonuçlar doğuracağının farkındalığını artırmak; ve bu tür tehdit ve saldırılara karşı hazırlıklı olabilmek hepimizin sorumluluğudur.
Ulusal Bilgi güvenliğini sağlamanın yolu, bu konuya ilişkin ürün ve hizmetleri ülkemizde "kendi öz bilgi birikimlerimizle" yerli olarak üretmekten geçer.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics