Yazarlar 23 TEMMUZ 2015 / 13:32

Hillary, internet, inovasyon

ABD 2016 Başkanlık Seçimi için Demokrat Parti’nin öndeki aday adayı Hillary Clinton, ABD ekonomisine dair vizyonunu açıkladığı 13 Temmuz konuşmasında internet ve inovasyona da değindi. Bir bilgi toplumunun liderliğine aday olan siyasetçinin, seçmenin cüzdanına doğrudan hitap eden ekonomi konularında vaadlerini sıralaması gerekiyor. Uzun konuşmasından, internetle ilgili özet:

“Amerikalılar harekete geçtiklerinde (enerjilerini kullanmaya başladıklarında) bütün ülke hareketlenir. Bunun alt yapısını kamu ve özel sektör kaynaklarıyla sağlamalıyız. Bu kaynakları, dünya çapında havalimanları, demiryolları, karayolları, köprüler ve limanlar inşa etmek için kullanmalıyız. Daha hızlı genişbant ağları kurmalıyız ki üretenler, daha çok sayıda müşteriye ulaşabilsin, ve tüketicinin önünde daha çok seçenek oluşsun...Teknolojik değişim çağına gerekli olan beceri ve uzmanlıkları, yeni işlerle; çevrimiçi platformları da, çalışanlarla işyerlerini bağlantılandırmak için (dijital) ağlar kurmalıyız.”

Hillary, şirket ismi vermeden (Uber, Airbnb, Lyft vb) inovasyona da değindi:

“Bir çok vatandaşımız, evindeki boş odasını kiraya veriyor, web sitesi tasarlıyor, bunları evinden hatta otomobilinden satıyor. Bu iyi bir şey çünkü ekonomik bir talebe yanıt veriyor. Ekonomi, heyecan verici fırsatlar yaratıp, inovasyonu teşvik ediyor... Milyonlarca çalışkan insanı ekonomiye kazandırarak, 10 yıl içinde GSYH’imizi 700 milyar Dolara çıkartabiliriz. Bilim ve tıp araştırmalarını daha çok desteklemeliyiz ki bunlardan yenilikçi şirketler, yepyeni endüstriler doğsun. Tıpkı 1990’larda Başkan Clinton’ın insan genomu projesini desteklemesi, Başkan Obama’nın beyin araştırmalarını ve tıpta nokta çözüm teknolojisini desteklemesi gibi...”

Partisinin başkan adaylığını alacak gibi görünmesine rağmen Hillary, Mayıs’taki bir ankette % 53 oranında “dürüst değil, içten pazarlıklı, güvenilmez” bulunsa bile, aynı ankette % 60 oranında “güçlü liderlik özelliği var” çıktı. 2012’de ABD’nin Libya büyükelçisiyle 3 görevlinin ölümüyle sonuçlanan baskından “aslında” haberi olduğu, ama bilgiyi gizlediğini düşündüren epostalar ortalığa saçıldı. Dışişleri bakanlığı sırasında bakanlığın değil, kendi özel epostasını kullandığı (neyse ki bunun güvenlik zaafı yaratmadığı) anlaşıldı. Ne olursa olsun, bir Amerikan dışişleri bakanı, özel epostasıyla resmi iş görür mü diye herkes sordu... Siyaset gözlem stk’sı Judicial Watch’ın Bilgi Edinme Yasası uyarınca açtığı dava sonucunda mahkeme, Hillary’nin 55 bin sayfa tutan epostalarının, kamuoyuna 30 Haziran 2015-29 Ocak 2016 arasında her ay belli bir sayıda açıklanmasına hükmetti. Eposta içerikleri, Hillary’i kampanyası boyunca onu takip edecek.
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics