Yazarlar 23 EYLÜL 2013 / 08:06

Hızlı tren

Ankara-İstanbul arası hızlı tren hizmete girecek. Eski tren yolu güzergâhı, hızlı tren için hazırlanırken, her köprü, her menfez yeniden inşa ediliyor. Yapıların şekline bakılırsa, yüksek hızda giden trenin fren yapmasıyla yere intikal eden kuvvetin, menfezleri altında yuvarlaması, köprüleri ötelemesi için önlemler alınıyor. Yoksa o kadar derine inen, o kadar büyük kütle temellere neden gerek duyulsun ki? Acı deneyim, Pamukova kazası, tren hızlandırmanın lokomotiflerde değişiklik yapmakla olmayacağını bize öğretti. Şimdi, işi olması gerektiği gibi yapıyoruz.
Beri yanda, İspanya’da, 79 kişinin hayatına mal olan hızlı tren kazasını da önümüze koyup ciddi ciddi düşünmemiz gerek. İspanya’daki kaza, kazayı yapan makinistin “bu viraj tehlikeli, bir gün burada bir tren raydan çıkar” diye defalarca şikayet ettiği yerde olmuş. Demek ki kaza, makinist hatası: Aşırı hız. Bir hızlı tren güzergâhını hazırlarken, açık arazide, virajların çapını ve eğimleri istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Ama yerleşim yerlerinin içerisinden geçen güzergâhta, etraftaki yapılar, buna kısıtlar getiriyor. Bu açıdan, Gebze-Söğütlüçeşme (yeni Haydarpaşa) arasındaki kesim kırsal alandaki gibi düzenlenemiyor. Demek ki, tren, buralarda “gidebildiği kadar” gidemeyecek, makinistin kumandası ile düşük, izin verilen hızda gidecek. Tam da İspanya’daki kazanın temelinde yatan “bu viraj tehlikeli” durumu.
Nasıl ki, şehir içinde aracınızı otoyol hızlarında sürmemeniz beklenir, tren yolunda da öyle. Ama nasıl ki, şehir içinde otoyol hızlarında giderken kaza yapan sürücüler zaman zaman ölümlü kazalar ile haberlerde yer alıyor, aynı tehlike trenler için de geçerli. Peki, hızlı trenimize, yolun izin verdiği hızın üzerine çıkamama düzeneği eklenemez mi? Eklenir, hem de nasıl. Bu teknolojiyi yerli olarak geliştirmiş ve elimizdeki lokomotiflere takabilecek en az bir şirketimiz var.
Bir atasözü der ki: “Akıllı olanlar başkalarının yanlışlarından ders alır. Akıllı olmayanlar, ders almak için aynı yanlışları tekrarlamak zorundadır”.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN