Yazarlar 02 OCAK 2011 / 18:00

Hoşgeldin 2011

Zaman çabuk geçiyor, alışık olduğumuz üzere, 2011 senesinin ilk yazısını, bu yıl popülerliği artacak teknolojilere ayırmak istedim.

1. Gartner’ın son yaptığı bir araştırmaya göre, mobil iletişim ve uygulamalar, daha fazla yaygınlaşacak. Mobil B2C uygulamaları özellikle perakende sektöründeki tüm şirketlerin ajandasında olacak.
2. Tablet cihazlar daha da yaygınlaşacak. Yeni sürüm bir iPhone ve iPad çıkacak, yine çok satacak ancak kullanıcılar yine de eksiklerinden dert yanacak.
3. Android işletim sistemi, her cihazda yaygınlaşacak.
4. Navigasyon, sosyal platformlar, arama, eğlence, oyun ve harita hizmetlerini yoğun olarak sunan “mobil uygulama dükkanları” iş ortaklıkları ile daha da geniş platformlara hizmet edecek. Bu sistemleri kullanan mobil cihazların uzaktan yönetimini sağlayan hizmetler devreye girecek.
5. Mobil cihazların tamamına yakınında GPS ve iPhone’dan alışık olduğumuz “algılayıcılar (sensor)” olacak.
6. Satış noktaları, B2C uygulamaları, eğlence uygulamaları için, M2M (Machine to Machine) uygulamalar geliştirilmeye başlanacak. Mobil cihazların özellikle konum ve servis hizmetleri gibi veriler için, arka planda birlikte oluşturduğu bilgiyi kullanan uygulamalar göreceğiz.
7. Web tabanlı mobil uygulamaların, özellikle tablet bilgisayarlarda kullanılması sayesinde, zaman mekan bağımsız kullanılan, kullanıcı deneyimi kolaylaştırılmış iş uygulamaları hayatımıza girecek. Şirketler; ERP, CRM, HR gibi iş uygulamalarını bu yeni şekle dönüştürmeye başlayacaklar. Firma bilgisayar ağlarında da “kurumsal uygulama dükkanları” yaygınlaşacak.
8. E-eğitim ve sosyal eğitim ağları daha da popülerleşecek. Özellikle yetişkinlerin aldığı eğitimler gün geçtikte uzaktan eğitime kayacak.
9. YouTube’un tekrar yasaklanmaması için kanuni düzenlemeler hayata geçecek.
10. Sosyal ağlar fenomen olmaya devam edecek. Ülkemizde tüm sektör profesyonelleri Türk usulü, inovatif, yeni bir sosyal ağ tasarlamak için kafa patlatmaya devam edecek, zengin olma hayalleri ile yaşayacak. (2010 makalesinden aynen alıntı)
Sağlıcakla kalın, mutlu yıllar.
ETİKETLER : Sayı:802

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics