Yazarlar 29 NİSAN 2013 / 08:04

i-TBMM uygulaması

Parlamento ile seçmeni birbirine bağlayan mobil uygulama TBMM’de de başlayacak. Bunu ülkemize sağlayan Avea oldu. Teşekkürler.
İsviçre’den ABD’e, İzlanda’dan Singapur’a, Almanya’dan Avustralya’ya bir çok ülkede halen kullanılan bu sistem, nihayet Türkiye’de.
Milletvekilleri, Meclis’te olmadıkları sırada neler olup bittiğini bu uygulama ile öğrenecek. Sistemin “vatandaş sürümü” de var: Ülkemizde vatandaş-milletvekili bağlantısı, vatandaşın milletvekilinin “ayağına gitmesiyle” sağlanır. TBMM, her gün vatandaşla kaynar. Belki yeni uygulamayla bir kısım vatandaş Meclis’e gitmeden de işini halledebilecek. Bunu henüz bilmiyoruz.
Yan bilgi olarak, demokrasi ve kurallarının beşiği İngiltere’de bu işlerin nasıl yapıldığı bir fikir verir: “Dar bölge” seçim sistemine göre, her 68 bin seçmene bir milletvekili düşer. Nüfus oynamalarına göre seçim bölge sınırları az-çok değişir. Çünkü orada sık sık yerel veya ara seçim yapılır. Milletvekilinin, o seçim bölgesinde evinin olması şarttır. Ayrıca, seçmenlerle yüzyüze görüşme yapacağı bir ofisinin olması da... Seçmen, milletvekili ofisinden randevu alır ve milletvekili, seçmenle, tıpkı bir doktor gibi o gün o saatte görüşür. Böylece, seçmenlerin otobüsler dolusu bir kalabalıkla Londra’ya Parlamento’ya doluşmasına gerek kalmaz. Vekil, milletin ayağına gider. Parti liderine değil, doğrudan seçmenine sorumludur. Seçmenin memurudur. Parti lideri milletvekili seçmez, yerel parti örgütü seçer. Genel merkeze bildirir. Eğer o kişi çoğunluk oyunu alırsa seçilir. Alamazsa seçilmez.
ETİKETLER : Sayı:919

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN