Yazarlar 29 TEMMUZ 2013 / 10:47

İki ülke bir karar

Geçtiğimiz hafta Kore’nin başkenti Seul’deydim. Bu güzel ve dost ülkenin son 30 yılda gösterdiği büyüme ve gelişmeyi itiraf ediyorum biraz da kıskanarak takip ediyorum. 80’lerin hemen başında darbeden yeni çıkmış bir Türkiye ve yaralarını yeni yeni saran bir Güney Kore ya da onların deyimiyle Kore Cumhuriyeti var. Bu iki ülkenin de önünde iki seçenek bulunuyor. Ya biraz zorluk çekecekler üretim toplumu olacaklar ya da kaynaklarını kontrolsüz bir şekilde harcayıp tüketim toplumu haline gelecekler. İki ülkenin benzerliği de bölgelerindeki en iyi ABD müttefiki olmaları.
Aradan geçen 30 yılın ardından üretim toplum olmayı seçen ve ekonomik olarak Türkiye’nin oldukça gerisinde olan Güney Kore bugün otomotivden teknolojiye çıkardığı onlarca küresel dev markayla dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri. Tüketim toplumu olmayı seçen Türkiye’nin durumu ise malum, uygulanan yanlış politikalar, siyasetçilerin ülke değerlerini bilinçsiz bir şekilde satmaları derken durumumuz bütün yalınlığıyla ortada. Yeri gelmişken çok güzel bir atasözüyle bitirelim. Eller aya, biz hala yaya!
ETİKETLER : Sayı:932
YORUMLAR
İnterpromedya Haber Merkezi 29 TEMMUZ 2013 / 13:00 0 0
Murat bey merhaba,

Yazıda suçlanan sizin deyiminizle “10 yıllık parti” değil.

Dikkatli okursanız burada 80’lerin başında alınan Tüketim Toplumu olma seçeneği suçlanıyor. En azından ben öyle yazmaya çalıştım. Ama anlatamamışsam da kusura bakmayın lütfen.

İlginiz için teşekkürler.

Fatih Sarı
murat 29 TEMMUZ 2013 / 11:54 0 0
30 yıllık bir siyasi kayıbı 10 yıllık bir partiye yıkmak haksızlıktır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics