Yazarlar 25 EKİM 2010 / 21:39

İletişimde hale etkisi

İletişim araştırmalarında ve izlenim oluşturma alanında sıklıkla bahsedilen hale etkisi artık daha etkili.  Karşımızdaki kişi hakkında olumlu veya olumsuz bir  fikre sahip olmak için onun kişiliğinin sadece belli bir özelliğini dikkate alıp, diğer kişilik özelliklerini bu fikre göre değerlendirme sıklıkla yaşadığımız bir durum.  Hale etkisi denilen bu iletişim bloklayıcısının farkına varmak, bazen etkisini yok etmek için yeterli olabiliyor. Araştırmalar, bireylerin birbirleri hakkında sadece belirli bir kişilik özelliğine göre oluşturdukları izlenimlerin oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Kişiler arası etkileşimlerde sıklıkla gözlenen bu durum, diğerine ilişkin değerlendirme ve yargılarımızda önemli bir hata kaynağı olabiliyor.

Hale etkisi hayatımızın birçok anında karşımıza çıkabileceği için önemlidir. Kendinizi bir sunum sırasında daha önce görmediğiniz sunucunun giyimine, jest ve mimiklerine, hal ve hareketlerine bakıp onun hakkında bir fikir sahibi olma eğiliminde olduğunuzu hiç fark ettiniz mi? Bu nedenle sunum eğitimlerinde ilk 4 dakikada önemli bir mesajın verilmemesi gerektiği aktarılır. Çünkü dinleyiciler o sırada mesajlarınızdan çok sunum yapacak kişiyle ilgilidir. Bu nedenle ilk dakikalarda olumsuz bir hale etkisi nedeniyle sunum istenilen etkiyi oluşturmayabilir.

Spor camiasında da hale etkisini görebiliriz. Daha önce iyi bir futbolcu olan birisinin, futbolu bırakmasından sonra iyi bir teknik direktör olacağı beklentisi aslında hale etkisinin kendisidir.

Hale etkisinin olumlu sonuçlar doğuracağı durumlar da olabilir.  Ancak etkisinin varlığını farketmek alınacak kararların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.  Hale etkinizin güzel olması dileklerimle..
ETİKETLER : Sayı:793
YORUMLAR
Turhan Acar 10 KASIM 2010 / 01:14 0 0
Çok önemli bir konuya değinmişsin.
Bende genelde yaklaşım olarak, insanların anlık davranış ve konuşmalarına göre değerlendirilmesinin doğru olmayacağını düşünüyorum. Ama malesef bu düşüncede olan insanlar bile zaman zaman bu durumun içine giriyor.

Dediğin gibi hale etkilerimizin olumlu ve güzel olmasını dilerim.

Faydalı bilgilendirmen için teşekkürler.
Cenk Sezgin 02 KASIM 2010 / 19:36 0 0
Çok ilginç, her gün yeni şeyler öğreniyoruz. İnsanın hani hergün yaşayıp da farkına varmadığı şeyler vardır, öğrenince şaşırdığı.. Bu da kısa günün karı oldu benim için.

Bu faydalı bilgiyi bu kadar güzel özetleyip bizlere aktardığınız için teşekkür ederim Ünal Bey.

Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum.
Recep Meşeli 28 EKİM 2010 / 16:36 0 0
Öz bir anlatım ile vurgulayıcı olmuş. Teşekkürler. Medeniyetlerin beşiği ülkemizin geçmişide buna benzer pekçok konuları yaşadıkça, süzgecinden geçirmiş ve kendine has birikimiyle açıklamıştır. Bir meclise girdiğinde elbisenle ağrılanırsın bilginle uğurlanırsın. Başarılar dilerim.
Kerem Sarı 26 EKİM 2010 / 04:10 0 0
Hale etkisini ilk kez duydum ama çok ilgimi çekti. Devamını bekleriz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics