Yazarlar 11 ARALIK 2009 / 16:19

İletişime yeni bakan

Avrupa Komisyonu Başkanı Barosso, bilgi ve iletişim teknolojilerinden sorumlu “bakanı” Viviane Reding’i adalet, temel haklar ve vatandaşlıktan sorumlu bakan yaptı. Kendisine yardımcı da seçti, Reding’i terfi ettirdi.
Reding’in yerine, Microsoft’un “belalısı” Neelie Kroes’i atadı. Rekabet ve tekel işlerinden sorumlu bakan Kroes, Microsoft’a 500 milyon avro tekel cezası kestirmesiyle ünlü. Intel’le de uğraştı ve ona da bir milyar avro fatura çıkarttı. Apple’ın iTunes’unun ülkeler arasında uyguladığı farklı fiyatlandırmaya son verdi. Şimdi iletişimin başına geçiyor.
Hollanda kontenjanından Avrupa Komisyonu’nda görevli Kroes’in, Reding’den devraldığı bakanlığın adı da değişti: “Sayısal Gündem” (Digital Agenda) oldu. Bilgi toplumu sözcüğü eskimişti artık. 20. yüzyıla ait bir kavramdı.
Komisyonda Ar-Ge, bilim ve inovasyondan sorumlu yeni bakan ise İrlandalı. İsmi tam Kelt diline uygun karışıklıkta: Máire Geoghegan-Quinn. İrlanda’nın eski ulaşım, turizm ve iletişim bakanı. Adalet bakanlığı da yaptı.
Barosso’nun yeni bakanları Avrupa Parlamentosu’na sunulduktan ve oradan onay aldıktan sonra yeni görevlerine başlayacak.
2010, AB için önemli bir dönemeç. Son on yılda, AB çok çalışıp ekonomide ABD’yi yakalayacaktı. Olamadı. Zaten on yıl berbat geçti. AB Komisyonu, ABD’yi yakalama konusunda şimdi yeni bir program yapacak. Bu yeni döneme Sayısal Gündem adını vermeleri anlamlı.
ETİKETLER : Sayı:749

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN