Yazarlar 19 EKİM 2015 / 10:37

İlk bilgisayarın ilk yazılımı

Animasyon filmlerinin teknik yıldızlarından Kanadalı kadın görsel efekt uzmanı Sydney Padua, dünyanın “ilk” yazılımcısı (ve bir kadın!) Ada Lovelace ile dünyanın “ilk” bilgisayarını (yani aslında hesap makinesini) tasarlayan Charles Babbage’in işbirliğini çizgi romanlaştırdı. Çok sempatik çizimlerle, bu iki alakasız insanın, dünyada nasıl bir yaratıcı yenilikçiliğe kapıyı araladıklarını 320 sayfada çocuklara (ve bilmeyen büyüklere) anlatıyor.
 
Anglosakson dünyasında bu iki isim tanınır. Ada Lovelace, romantik İngiliz şairi Lord Byron’ın kızı. Ama babası, kızının doğumundan 2 ay sonra evini terk edip macera aramaya gitti, bir daha geri dönmedi. Ada, becerikli annesi sayesinde İtalyanca öğrendi, üniversitede okudu. O dönemde bu, kadınlar için mucize! Üstelik, matematik eğitimi aldı. İngiltere’de Sanayi Devrimi’nin en baba döneminde, hesap işlerine mekanik çözüm arayan, “Analitik Makine” adlı otomatik bir cihaz (aslında bilgisayar) tasarlayan Charles Babbage’le tanıştı. 
 
Ada, bir İtalyan matematikçinin Analitik Makine’ye dair makalesini 1843’te İngilizceye çevirdi. Eklediği açıklayıcı dipnotlarla çeviri, aslının 2.5 katına çıktı, 65 sayfaya uzadı. Henüz 27 yaşında olan Ada, çevirisine, Analitik Makine’nin nasıl çalışacağına dair bir de “yazılım” ekledi. Ada ve Babbage ortaklığı böylece başladı. Babbage, ne yazık ki cihazın üretimi için gereken hassaslıkta metal parça yaptıramadan öldü. Ta ki yüzyıl sonra çizimleri bulunana kadar: Londra Bilim Müzesi, çizimlere uyarak Babbage’in bilgisayarını imal etti. Şimdi Müze’de çalışıyor tıkır tıkır. Ada’nın programıyla... Ve ikilinin “maceraları” şimdi çizgi roman oldu. Film de olur.
 
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics