Yazarlar 15 ARALIK 2014 / 12:11

İlk internet gazetemiz

1996 erken seçimini ve hükümet kurma çalışmalarını izlemek üzere 1 Ocak-31 Mart 1996 arasında BBC tarafından İstanbul’da görevlendirildim (BBC’de 16 yıldır çalışıyordum). Bu arada, Türkiye’deki ilginç gelişme ve yenilikleri de izleme fırsatım oldu. Bunlardan birini burada görüyorsunuz. Xn adlı bu girişimin adını duymuştum. Gittim, Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadyumu arkasında bir apartmanın 8. katında onları ziyaret ettim. Milliyet gazetesine –ismimi kullanmadan- bir haber yaptım. Özetle aktarıyorum:

“Planet firmasının yayınladığı Xn, internet çalışma ilkeleri doğrultusunda hazırlanan ilk gazete oldu. Yani haberleri sürekli yenileniyor... Haber radyosu Radyo Foreks (95.3 FM) Xn’e günde 4 kez yenilenen haber sağlayacak. Xn genel müdürü Behiç Gürcihan, “Zamanla Xn’i gazeteyle birlikte bir bilgi bankasına dönüştürmeyi düşünüyoruz. Zaten internet de geleceğin medya ortamı. Klasik gazete bir kaç baskı yapabilir, ama internetteki bir gazete, her an ve sürekli yenilenebilir” diyor... Türkiye’den dünyaya internet çıkış hatları çok yetersiz ve sürekli dolu. Bu nedenle Planet, ulaşımı daha kolay olan ABD’de bir “posta kutusu” kiralamış. Türkiye dışından arayan, Xn’i İstanbul’da değil, Minneapolis’den okuyor.. Gürcihan, işe önce geçen Ekim ayında (1995) Leman dergisini internete sokarak başlamış. Özellikle yurt dışında okuyan öğrenciler Leman sayfasını haftada ortalama 10 bin kez açıyormuş... Florida’da bir üniversitede okuyan bir öğrenciden gelen kısa mesaj şöyle: “Servisiniz sayesinde ülkemizden bu kadar uzakta ilk kez sabah çay içip gazete okuma zevkini tattık. Haberlein çoğu üzücü olmakla beraber, insanın ülkesinde gelişen olayları günü gününe izlemesi çok önemli.”
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN