Yazarlar 04 KASIM 2013 / 08:17

İngiliz Kemal

Marina Tognetti, aslen İtalyan ama has bir dünya vatandaşı. Roma’daki LUISS Üniversitesi Fransa’daki ünlü iş okulu INSEAD’de işletme okumuş ve büyük girişiminden önce son olarak eBay Hollanda’da çalışmış. Bu büyük girişim konuşarak dil öğrenmek için kurulmuş bir sosyal ağ. Aralık 97’de açılan Myngle’a herkes öğretici olarak kayıt yapıp öğrenici olanlar ile Skype üzerinden anadilinde konuşma pratiği yapabiliyordu. İnternet üzerinden konuşarak dil öğrenilmesi birçok kişinin aklındaydı, hem de uzun süredir. Ancak sosyal ağ kurmanın püf noktalarının henüz bilinmediği o yıllarda bu zor işi sadece iki girişim başarabildi: Ücretli olan Myngle ve ücretsiz olan Livemocha.
Livemocha yine 2007’de iki Hintli tarafından Seattle’da kurulan ve 195 ülkeden 16 Milyon kullanıcının katıldığı, sosyal dil öğrenme platformudur. Teknik açıdan Myngle’a kıyasla daha gelişkin olup, bulut üzerinden kendi VoIP sistemini kullandıran Livemocha Nisan 2013’de 8,5Milyon Dolar’a Rosetta Stone’a satıldı.
Artık Babbel, Busuu gibi örnekleri çoğalan bu ağlar, dilin çalışılarak öğrenilecek bir konu değil, kullanılarak geliştirilecek bir kabiliyet olduğu prensibine dayanıyor. Ülkemizde de “Canlı Canlı İngilizce” gibi örnekleri var. Ancak bu kabiliyeti sosyal ortamda geliştirmenin bir zarureti daha var: yabancı bir dili konuşurken büründüğümüz kişilik de yine ancak sosyal oluşabilir!
Anadilde iletişim kurarken, doğumdan itibaren geliştirdiğimiz kişiliğimizi ortaya koyarız. Oysa sonradan öğrendiğimiz ikinci, üçüncü diller için yeni bir kişilik geliştirmek gerekir. İkinci dili konuşurken MRI ile beyinden alınan görüntüler de, kişiliğe dair kontrol öğeleri barındıran nöral ağın farklılaştığını göstermektedir.
Belki de insanımızın İngilizce öğrenmekte bu kadar zorlanmasının sebebi bu. İngilizce konuşabiliyorsanız, bunu yaparken o yabancı kişi karşısında nasıl hissettiğinizi düşünün. İngiliz Kemal gibi mi? Kafa göz yarsa da mağrur mu? Kaygılar içinde baştan suçluluk hissine kapılmış bir yeni yetme mi? Peki yabancılardaki Türk algısına farkındalığımız bunda faktör mü? Dil kişilliği sosyal ortamda gelişecek ancak temelindeki bazı kritik öğeleri müfredat dahilinde okulda görmek iyi olabilir.
ETİKETLER : Sayı:944

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics