Yazarlar 05 ŞUBAT 2012 / 13:36

İngilizce’de sonuncuyuz

Education First adlı bir yabancı dil okulunun 44 ülkede yaptığı İngilizce bilirlik araştırmasında 43. sıradayız. Dünya sıralamasında bir altımızda Kazakistan var. Bir üst komşumuz Tayland. Onun da üstünde Kolombiya oturuyor.
Avrupa ülkeleri arasında ise en alt sırada “Çok Düşük Düzey Bilirlik” kategorisindeyiz.
Norveç, Hollanda, Danimarka, İsveç, Finlandiya gibi ülkelerde sular seller gibi ingilizce konuşulur. Çünkü az nüfuslu bu ülkelerin dilleri sadece kendilerine yarar. Dilleri daha bir yaygın ülkeler Avusturya, Almanya, Fransa’da İngilizce bilirlik orta sınıf. İtalya, İspanya ve Rusya ise yetersiz düzeyde. Biz en aşağıdayız.
Radikal Gazetesi’nde ekonomi yorumcusu Güven Sak, bu haberden bir gün önce şunları yazmıştı (24.01).
••
Sekiz yıllık eğitim yapıyorum diyerek Anadolu Liseleri’nin İngilizce hazırlık sınıfını kapatan zihniyet, dünyayla yarışan nesil yetiştiremez. Fransızların bile, İngilizceyi okul öncesinde öğretmeye başladığı bir dünyada, İngilizce öğretmeyi üniversite sistemine öteleyen sistem başarısızlık üretmeye mahkumdur. Eğitim, Kürtçe falan değil, Türkçe ve İngilizce eğitim, Türkiye’nin ana derdidir. Eğitimsiz işgücü, orta gelirli bir ülke olarak kalmaya mahkum olmak demektir. Bu, bütün sıçramaya çalışan ülkelerin ortak derdidir.
ETİKETLER : Sayı:857
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN