Yazarlar 07 EYLÜL 2015 / 02:04

İnovasyondu, ticari oldu

Geçen yıl bu zamanların bir haberi, bir yılda gelişti: Moda dünyasının star markalarından Ralph Lauren giyilebilir teknolojiye girmişti. Gömlek kumaşına yedirdiği biyosensörler ve “şeylerin interneti” (IoT) düzeneği, giyenin yaşamsal verilerini bir ekrana yansıtıyordu. İlk kez geçen yıl ABD Açık Tenis Turnuvası’nda, top toplayıcı çocuklara bu yeni gömlekleri giydirdiler, çocukların stresini ekrandan izlediler.

Ralph Lauren’in gömlek kumaşında, gümüş içeren dokuma vardı. Gömlek-ekran ilişkisini sağlayan buydu. Kalp atımı, solunum hızı ve hacmi, deri duyarlığı ile ölçülen stres düzeyi, yakılan kalori miktarı, atılan adım sayısı, derin nefes alma sayısı, vücudun çalışmasına dair her veri gömlekten ekrana gidiyordu.

Böylece ilk kez bir modaevi, kitlesel tüketicinin ihtiyaçlarına yanıt verecek şıklık, rahatlık, stil ve kullanışlılıkta bir modasal IoT ürünü sunmaya hazırlanıyordu.

Aradan geçen bir yılda ne oldu? Ralph Lauren, şimdi bunları PoloTech markasıyla 295 Dolardan satmaya başladı: İnovasyondu, ticari oldu. Bunu OmSignal adlı Kanadalı bir startup’la ortak gerçekleştirdi. Bir de uygulama (app) geliştirdi. Ralph’ın önce erkekler için tasarladığı akıllı t-shirtlerde sırada kadınlar ve mayolar var.

Bu uygulamada Ralph Lauren şıklık ve teknolojide önde. Ama başka markalar da başka IoT “şeyleri” yapıyor. Google ve Levi’s kumaş yüzeyindeki hareketle, telefon kullanımını kolaylaştıracak bir teknoloji (Project Jacquard) geliştirdiler. Joe’s Jeans, kumaşın hareketiyle iPhone’un şarj olmasını sağlıyor (#Hello jeans).

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics