Yazarlar 08 OCAK 2012 / 14:42

İnsan isterse

Başarı hikayeleri bana bazen masal gibi gelir. Şans, kader, tesadüf gibi hisler verir. Ama detaylara biraz girince aslında hiç de öyle olmadığını hemen anlarım. Bugün de böyle oldu.
Kitaplığımdan rasgele bir kitap alıp sayfalarını rasgele karıştırmaya başladım. Hayata birkaç adım geriden başlamış bir insanın intihardan dönen hayatı ve sonradan gelen başarısındaki küçük detaylar bu başarının da tesadüf veya şans olmadığını apaçık gösteriyordu.
Oprah Winfrey Amerika’da 1954 yılında doğmuştu. Gayri meşru bir ilişkiden dünyaya gelmişti. İstenmeyen bir çocuktu, derisinin rengi bile hayata bir adım daha geriden başlamak için bir nedendi.  Babaannesinin yanında bir domuz çiftliğinde büyüdü. 13 yaşında annesinin yanına gitti. Burada daha sonra itiraf edeceği  tacizlere maruz kaldı. Buradan kaçarak bakım evine sığınmaya çalıştı ancak boş yatak olmadığı için geri çevrildi. Son çare babasının yanına gitti. Babasının yanında üniversiteye girdi. Bir radyoda sunucu olarak ilk işine başladı. Birkaç hafta sonra duygularını kontrol edemediği için işinden kovuldu. Burada sürekli dalga geçtikleri kıvırcık ve kabarık saçlarını düzleştirmek için gittiği kuaförde tüm saçları yandı. Saçsız kaldı. Eve kapandı. Hayatı boyunca mücadele edeceği kilolarıyla bu dönem tanıştı.  Bunalıma girip intihar kararı verdi. Mektubunu bile yazdı. Sıra hayatına son vermeye geldiğinde içindeki merak ona engel oldu. Yarın ne olacağını çok merak ediyordu…
Kitabın sayfalarını ayak üstü çeviriyordum..  Bu merak sonrası  hayatında bir değişiklik kararı verdi. Babaannesinin sevgiyle, babasının zorla okutturduğu kitapları derledi, toparladı. İçindeki sihirli cümleleri işaretledi. Neyi yapacağını, neyi yapmayacağını ezberledi. Sihirli fikirleri kullanarak kendine yeni bir hayat şansı tanıdı.. Bu şans sonrası yılda 300 milyon dolar kazanan dünyadaki tek siyahi milyarder oldu. Time dergisi tarafından bir dönem Amerika başkanından daha etkili seçildi..
Mümin Sekman’ın “İnsan İsterse” kitabıydı elimdeki..  Oprah gibi bir çokların hikayelerini anlatıyordu.. Ortak yönleriyle birlikte. Aslında kitabın başlığı içindekilerinin iki kelime ile özetiydi.
ETİKETLER : Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics