Yazarlar 27 MAYIS 2012 / 14:40

İnternet bankacılığı yokken

Çok eski değil, fatura yatırmak için her bir faturanın ilgili kurumuna gider bazen saatlerce sıra bekler faturayı yatırırdık. Elektrik bitince, suya, su bitince doğalgaza.. Sonra fatura ödeme noktaları arttı ama baktılar çare değil, ödeme noktalarını birleştirdiler. Fatura ödemelerinde yeni bir çağ başlamıştı. Bu tutar diye düşünürken internetten ödeme kolaylıkları ve kurumların bu işe altyapı hazırlamaları nedeniyle fatura ödeme günün en zor ve sıkıcı işlerinden biri olmaktan çıktı, en kolay işleri arasına girdi..
Yine çok eski değil, hatırlarsınız otoyol ve köprü giriş çıkışlarında KGS ve OGS yokken kabinlerin içinde turnike görevlileri vardı ve geçişlerde bu görevlilere nakit ödeme yapılırdı. Kısa sürede Aselsan sistemleri devreye girdi ve OGS , KGS’ler nedeniyle bu gişeler tarihe karıştı..
Vadeli mevduatımız mı doldu? Elimizde hesap cüzdanları ile bankada sıraya girerdik. Vadeyi yeniletir, cüzdana yazdırırdık. Sırf bankaya gelmeyelim diye vadeyi bazen uzun tutardık. Şimdi vade dolmadan bana SMS geliyor, hatırlatma yapılıyor, internet şubesine girip vadeyi uzatmak bir dakikamı almıyor. Geçmiş hareketleri görebiliyorum, banka memuruna soru sormadan banka memurunun ekranına yakın bir menüde istediğim gibi geziniyorum.
İnternet bankacılığı bir anlamda hayatı kolaylaştırarak değiştirdi. Günümüzde en değerli olan varlığımız zamanı, bize biraz daha kazandırdı. Artık şubede yapılabilen her şeyi, bana özel şube olan internet şubesinden yapabiliyorum. Şubeye en son ne zaman gittim hatırlamıyorum.
Yeni nesil gençlik tüm işlerini internetten yaparken,  gidip saatlerce kuyruklarda bekler mi?  İnternet bankacılığı bu nedenle çok önemli. Uzun vadede şubelerin sayılarının, internet kullanımının artışıyla birlikte orantılı olarak azalacağını düşünüyorum. Belki diğer örneklerde olduğu gibi önce ortak banka şubeleri fikri de hiç yabancı gelmiyor bana. Şu sıralarda tüm ATM’lerde ortak ATM, tüm bankaların ATM’si gibi yazıları görüyorsunuzdur.Bir müşteri olarak yakında şubelerde de bu özellik olabilir gibi geliyor. Önümüzdeki yazıda tüm dünyada akım haline gelen yeni nesil internet şubelerine değinebiliriz.
ETİKETLER : Sayı:873

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics