Yazarlar 09 MART 2015 / 09:05

İnternet kamu hizmetidir

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), internette hiç bir şirkete, taşıyıcıya, kimseye ayrıcalık tanınamayacağına hükmetti. Bu durumda internet, herkesin kullanımına açık bir “kamu hizmeti” sayılacak. Yani elektrik, su, gaz, karayolu hizmeti gibi...

FCC’de 3 evet, 2 hayırla alınan karar, ABD’de özgürlükçü, demokrat ve yenilikçi kesimin sevinciyle, ama Cumhuriyetçi Parti’li muhafazakarların ve büyük iletişim sermayesinin diş gıcırdatmalarıyla karşılandı.

FCC Başkanı Tom Wheeler, epey uzun süredir ABD’de gündemde sürüklenen “ağ tarafsızlığı” tartışmasını bitiren kararın gerekçesini özetle şöyle açıkladı: “Anayasamızın Birinci Maddesi, düşünce ve ifadeyi özgürce açıklamayı güvence altına almıştır. Bu nedenle hiç kimse, hiç kimseye neyi, nasıl, neden düşüneceğini, neyi nasıl neden söyleyeceğini dikte edemez.”

Evet oyu kullanan üye Jessica Rosenworcel şiirsel bir açıklama yaptı: “İnternet, bugünün basımevidir. Şehir meydanıdır. Her birimizin, görüş açıklayacağımız ve fırsatları paylaşacağımız platformumuzdur. Bu nedenle internet politikası önemlidir. Bu yüzden de ağ tarafsızlığına evet dedim.”

Geçen yıl, Comcast ve Verizon’un, bazı içerik şirketlerinden para alarak, onlara daha hızlı internet iletimi sağladıkları saptanmıştı. Oluşan kamuoyu girişimiyle “Gelecek İçin Mücadele Et” (FFF) adlı platform, bu uygulamaya itirazını 4 milyon imzalı bir dilekçeyle FCC’e iletti. Çünkü, “frekanslar kamu malıdır, herkese eşit olarak aittir, bu nedenle devlet sadece düzenleme yapılmasını sağlar,” ilkesi ABD’de 1934’te kabul edilen İletişim Yasası’nda yazıyordu ve bu yasa yürürlükteydi.

FCC’nin kararı üzerine Verizon, hazırladığı basın bültenini Mors Alfabesi’yle basarak esprili bir şekilde alay etti. Kimse, Mors Alfabesi’ni okuyamayacağı için bültenin linki, bir pdf dosyasına açılıyordu. Ekrana bu sefer de kötü ve yıpranmış şeritli daktilo yazısıyla “26 Şubat 1934” tarihli bir basın bülteni çıktı: “Başkan Obama’nın bastırmasıyla FCC, internet üzerine, buharlı tren ve telgraf döneminden kalma kurallar koymuştur.”

Ağ tarafsızlığı yanlıları ise Comcast binasının üzerinde, peşinde 185 metrekarelik bir flama taşıyan uçak uçurdular. Flamada, “Comcast, internete karışma! #Pardon, ama üzgün değiliz” yazıyordu.

Başkan Obama, FCC kararı ardından bir teşekkür mektubu yayınladı. “Sizin gibi Amerikan vatandaşları olmasaydı, böyle bir sonuca ulaşamazdık. Size sadece basit bir mesajım var: Teşekkür ederim.”

Bilgi notu: Ağ tarafsızlığını kendi yasalarına katan ülkeler: Brezilya, Şili, Hollanda, Slovenya. Almanya Başbakanı Merkel ise ağ tarafsızlığına karşı olduğunu açıklamıştı.
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics