Yazarlar 02 NİSAN 2012 / 11:54

İnternet reklamcılığı

Artık radyoda verilen reklamlardan daha fazlası internette veriliyor. İnternette verilen reklam sayısı TV ve gazetelerden sonra üçüncü sırada yer alıyor ve giderek rakiplerine yaklaşıyor. Öyle ki bu sayı geçtiğimiz dönem İngiltere’de gazete reklamlarını da geçti.

Bunun birçok nedeni var. İşte, okulda, yolculukta, evde önümüzdeki bilgisayar veya elimizdeki telefonla kolayca erişebildiğimiz internet çok hızlı büyüyor. Okumak ya da izlemek için gazete almak gerekmiyor. TV reklamlarını hatırlayınız. Güzel bir film izlerken 3 dakikalık bir reklam arası ansızın giriveriyor. Reklam ya bu keyifsizlikle izleniyor, ya kumanda ile diğer kanallara bir göz atılıyor ya da ev içinde yapmanız gereken küçük işleri bu araya sıkıştırıveriyorsunuz.
Geçtiğimiz yıllara kadar ise bu durum daha da vahimdi. Bir dönem tv kanalları verilen reklam arasını reklam boyunca sağ alt köşede göstermeye başladılar. Halbuki bu bilgi bana şimdi git 4 dakika sonra gel demenin başka bir yoluydu. Biraz daha sonra TV keyfini kaçırmadan reklam vermeye başladılar. Alttan yazılar çıkmaya, sağdan soldan bir şeyler uçmaya başladı. Nispeten keyfinizi tamamen kaçırmasa da dikkatinizi dağıttığı için gene bir şeyler tam olmadı. Özellikle derbi maçlarında alttan çıkan kocaman reklamlar neredeyse sahanın yarısını kaplıyordu ki görüntü yönetmenleri, bu durumu örtbas etmek için reklam çıkınca görüntüyü küçültme yöntemine başvurmuşlardı.
Son eğilim ise reklam ürününü konuya dahil etmek oldu. Son dizilerde artık dizideki bir karakter ya bir otogaz şirketinde çalışır ve her dizide bir iki replik burada geçer ya da İstiklal Caddesindeki birkaç yan yana mağaza aynı anda gösterilir oldu. Bu biraz daha akıcı olduğundan rahatsızlık vermedi. Ama internet reklamcılığı bunlardan çok daha fazlasına sahip. Ekrandaki alanı istediğiniz kadar yönetebilir, istediğiniz kadar reklam alabilirsiniz. İnternet reklamlarının büyük bir bölümü okunmak ya da izlenmek zorunda bile değil. Bir video haberin başındaki reklamı, reklamı kapat butonuna basarak izlemeden geçebiliyorsunuz.
Tek eksikliğimiz bence internet reklamcılığındaki uzman eksikliği. Önümüzdeki yıllarda bu alanda eğitimler verilmesini ve üniversitelerde bölümler açılmasını umuyorum...
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN