Yazarlar 09 EYLÜL 2011 / 17:21

İnternet Rekorlar Kitabı

Son Avrupa Basketbol Şampiyonası açılışında 55 bin kişi aynı anda basketbol topunu havaya fırlatarak bu konuda 30 bin olan eski rekoru kırdı ve Guiness Rekorlar Kitabı’na geçti. Bunu gazeteler haber yaptı, öylece öğrendik. Gezegenimiz çapında diğer bazı rekor var ki, bu “enleri” gazeteler pek haber yapmıyor. Örneğin dünyanın en büyük perakende mağazası Amazon’dur. En çok okunan gazetesi internette yayınlanan The Huffington Post. En büyük seyahat acentası internet sitesi TripAdvisor’dır.
Hayatımızla daha yakın ilişkili bu rekorların sahiplerini ülkemizde pek tanımıyoruz. Ben bu gazetede eğitimle ilgili bazı rekorları vermek istiyorum. Ne de olsa “herşeyin başı eğitim.”
Dünyada en çok öğrencisi olan öğretmen YouTube’da ders veren Salman Khan’dır. Aslında YouTube’a da en büyük okul demek çok yanlış değil. En çok öğrencisi olan ders ise Stanford Üniversitesi Yapay Zeka dersi, uzaktan eğitimle sağlanıyor. Cirosu en yüksek eğitim şirketi The Teaching Company (TTC) ve en çok satan eğitim ürünü de e-kitap okuyuculardır.
Biraz daha detay: Salman Khan,  2005’de Boston’da bir bankacı iken New Orleans’taki kuzenlerine uzaktan ders vermek için ilk video kaydını YouTube’a yükler. Bugün basit aritmetikten organik kimyaya, hatta Girişim Sermayedarlığı gibi yetişkin derslerini de içeren 2,400 adet videosu ve 1 milyon öğrencisi var. YouTube’da danslardan yemek pişirmeye akla gelebilecek ve “ötesindeki” her türlü marifet sergilenmekte (bknz. TED’in küratörü Chris Anderson’ın sunumu @ted.com/talks). Bu da seviyeyi yukarı çekiyor. Diğer bir örnek, yayınlanan deney makalelerinin video olarak verildiği bilimsel yayın JoVE. Stanford Üniversitesi’nin 10 Ekim’de başlayacak Yapay Zeka dersi de video temelli ama Google Moderator yazılımını da kullanacak. Şu an 70 binden fazla öğrenci kayıt yaptırmış durumda. Dersi veren Google’ın şoförsüz arabasını yapan Sebastian Thrun. Öğretmen faktörü kritik: “En iyi öğretmenlerden en zevkli konuları dinlemeyi kim istemez?” diyerek 1990’da kurulan TTC ortalama 8 saat süren 350 ders ile herkese için büyük fırsat.
ETİKETLER : Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics