Yazarlar 21 KASIM 2010 / 18:00

İnternet yatırımcılarına öğütler

Geçen hafta televizyonda çok popüler olan bir “mucit girişimciler ve iş fikirleri” temalı programda, sevgili dostumuz Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Bey’i seyrediyordum.
O anda kucağımdaki bilgisayara düşen esprili bir e-posta o kadar hoşuma gitti ki, bu haftaki konumuz belli oldu.
Bildiğiniz gibi, internet üzerinde cin fikirli bir girişim yapıp zengin olmak konusu sohbetlerin her zaman baş aktörlerinden. Google, facebook, twitter, yemeksepeti gibi fenomen sitelerin hikayeleri, özellikle sürekli yeni fikirler geliştiren gençlerin hayallerini süslüyor. Tavsiyelerime başlıyorum:
Bulduğun fikir muhtemelen yeni değildir, muhtemelen daha önce en az 50 kişinin düşünüp denediği bir girişimdir. Hayalleri bırakıp, önemli olanın fikir bulmak değil, hayata geçirebilmek olduğunun farkına var.
Hayata geçirdiğin internet sitesinde, ölçeklenme problemlerin ve sistem çökmeleri olmuyorsa, muhtemelen bulduğun fikir iyi değildir.
Eğer gerçekten başarılı isen, insanlar senden yararlanmaya çalışacaktır. Başarını değerlendirmek için bu kriteri unutma.
İnsanlar sana sürekli kendilerinin senden daha iyi olduğunu, bu işi daha çok bildiklerini anlatacaktır. Eğer gerçekten de öyle ise, yatırım kararını gözden geçir.
Mükemmelllik, yeterince iyinin düşmanıdır. İnternet sitenin yeterince iyi olması, başlangıç için yeterlidir. Unutma ki Leonardo, Mona Lisa’yı hayatında sadece bir kere yapabildi. Umarım, çıkan problemleri hızlı güncellemeler ile gidebilmek için, bir web uygulaması yazmışsındır!
İş yerindeki çalışan sayısı, fikrini daha iyi, şirketini daha büyük, seni daha zengin yapmaz. Para kazanana kadar, herşeyi sen yap.
Şirketinde iş geliştirme uzmanına da ihtiyacın yok, fikrin ve işin iyiyse, şirketler sana zaten gelecektir.
Yazılımın mükemmel olmayabilir, hatalarla dolu olabilir. Ne olacak? Diğer yazılımlar da öyle. Mükemmel uygulama geliştirme pratikleri, başlangıç şirketleri için değildir!
İnsanlar fikrinin berbat olduğunu düşünebilir. Yapman gereken, başarılı olarak onları haksız çıkarmaktır.
Süper bir internet projesi olanlara duyurulur. Kolay gelsin.
ETİKETLER : Sayı:796

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics