Yazarlar 12 AĞUSTOS 2012 / 14:40

İnternete kimlik numarasıyla girmek?

İnternete T.C. kimlik numarası ve bir şifreyle girilmesini zorunlu kılarak tüm kullanıcıları takip ederek fişlemek hayalini otoriteler uzun zamandır kuruyor. Buna benzer yöntemleri Çin, Suudi Arabistan, Kuzey Kore, İran gibi ülkeler uyguluyor. İnsanların kimlik taşıyıp ibraz etmek gibi bir zorunluluğun bile olmadığı ABD ve Avrupa ülkelerinde ise yönetimler hayal kurmakla kalıyor (http://www.technologyreview.com/news/428644/nsa-boss-wants-more-control-over-the-net/). Türkiye’de ise iktidar hayalini gerçekleştirmek için bir adım attı.
Bu talebe önce, Facebook hesabı ele geçirilince celallenen AKP İzmir milletvekili Rıfat Sait’in ağzından tanık olduk. Meclis açılır açılmaz “internet suçlarının artırılması” ve kimlik numarası / şifre zorunluluğu ile ilgili yasa teklifi vereceğini söyledi (http://www.ntvmsnbc.com/id/25370093/). Pek ciddiye almadık ve kendisine minimum güvenlik önlemlerini öğrenmesini tavsiye ettik. Ancak, daha sonra Başbakan’ın talimatıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan bir komisyonun, “siber suçları önlemek” amacıyla tüm vatandaşlara potansiyel suçlu muamelesi yapacak benzeri bir tasarı üzerinde çalıştığını öğrendik (http://www.ntvturk.com/ntv-teknoloji/10958-internete-tc-kimlik-numarasi-ve-sifreyle-girilsin.html). Komisyonun üzerinde çalıştığı “Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Hakkında Kanun Tasarısı”nda başka vahim öneriler de bulunuyor: Beş yıl önce gündeme gelip rafa kaldırılan “İnternet Takip Merkezi”nin “tüm internet ortamının izlenmesi ve denetim altına alınması” amacıyla TİB bünyesinde kurulması; mahremiyet ihlallerini ağırlaştıracak bir biçimde hizmet ve yer sağlayıcılara kayıtlarını beş yıl süreyle saklama zorunluluğu getirilmesi; hizmet sağlayıcıların “olumsuz yayınlara müdahale etmek” zorunda bırakılması; hack eylemlerine yönelik cezaların ağırlaştırılması... “İnternet kullanıcılarının yaptıkları işlemlerin kayıtlarının tamamının tutulabilmesi amacıyla internete ulaşımın şifreli hale getirilmesi” ise bu tasarıyı taçlandıran öneri olmuş. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilişim suçlarını engellemek amacıyla internete şifre ve TC kimlik numarasıyla girilmesi talebini meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı’na yönelik, oldukça haklı tespitler içeren bir soru önergesi verdi (http://www.yurtgazetesi.com.tr/teknoloji-ve-bilim/chp-kimlik-numarali-interneti-meclise-tasidi-h16504.html).
Mahremiyet, özel hayat ve anonim kalma haklarını gasp edecek, internet sansürünü ifade, bilgi ve basın özgürlüğünü ortadan kaldıracak bir biçimde kurumsallaştıracak bu tasarı, yukarda saydığım ülkeler gibi, “internet düşmanı” adını hak ettiğimizi cümle aleme gösterecek.
ETİKETLER : Sayı:884
YORUMLAR
Özgür Uçkan 23 EKİM 2012 / 15:50 0 0
Konuyu ben de yakından takip ediyorum. Henüz bir gelişme olmadı. Ama sözkonusu kanun tasarısı (“Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Hakkında Kanun Tasarısı”) üzerinde çalıştıklarını duyuyoruz. Çalışmalar bitince alel acele geçirmeye çalışacaklardır diye tahmin ediyorum.

Bu konu çok önemli. Bilinçli bir şekilde izlemeyi sürdürmeli ve temel haklarımıza sahip çıkmalıyız...
Ali 22 EKİM 2012 / 20:26 0 0
Efendim bu konuyu kaç aydır derin bir kaygı ile takip etmekteyim fakat bir haber çıktı her yerde devamı gelmedi(aman gelmesini de hiç istemiyorum o ayrı mesele)acaba konu ile ilgili haberdar olduğunuz yeni bir gelişme oldu mu çok merak ettim saygılarımla...
Özgür Uçkan 19 AĞUSTOS 2012 / 23:06 0 0
Bu konuda Alternatif Bilişim TV'de bir söyleşi gerçekleştirdik:

İnternete TC. Kimlik No İle Girmek - İlden Dirini & Özgür Uçkan - Alternatf Bilişim TV
http://www.alternatifbilisim.tv/media/internete-tc-kimlik-no-ile-girmek

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics