Yazarlar 11 TEMMUZ 2010 / 18:00

İnternette özgürlük kime göre, neye göre?

Aylardır hatta yıllardır tartışıyoruz. İnternet kimin için özgür, sınırlanmalı mı, kısıtlanmalı mı yoksa hepten mi kapatılmalı? Bunları tartışırken de yurtdışında internetin ne kadar özgür olduğunu, insanların kendilerini sonuna kadar ve özgürce ifade ettikleri örneklerini veriyoruz. Ancak son gelen haberler durumun hiç de öyle olmadığını gösterdi ve CNN’in üst düzey Ortadoğu ilişkileri editörü Octavia Nasr, Twitter’da Şii din adamı Muhammed Hüseyin Fadlallah’ın ölümünün ardından yazdığı övücü mesaj nedeniyle işinden oldu.
Nasr, daha sonra CNN.com’un blogunda Hizbullah’ın ruhani lideri olarak görülen ve ABD’nin terörist listesinde bulunan biri için bu mesajı yazdığından dolayı çok üzgün olduğunu belirtti. CNN tarafı ise Nasr’ın bu hareketiyle hem kendisinin hem de kurumun güvenilirliğini zedelediği görüşünde. İşte size yepyeni bir örnek. Biz internette daha fazla özgürlük diye çırpınırken acaba kendimizi mi kandırıyoruz yoksa birileri bizi çok fena kullanıyor mu?
ETİKETLER : Gündem Sayı:779

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN