Yazarlar 01 NİSAN 2013 / 08:12

İnternetten müzik ve Türkiye’deki halleri

Türkçe yayınlanan bir haftalık haber dergisinde dünyanın en popüler çevrimiçi müzik dinleme servisleri kıyaslanıyor. MOG ve Spotify, sosyal ağ tren(d)ini yakalamış gibi. Dinleyen Facebook arkadaşlarınızı görebiliyor, playlist paylaşabiliyorsunuz. Apple’ın sosyal müzik ağı Ping de aynı vaatle başlamıştı ama Facebook bağlantısı sekteye uğradı, geçen Eylül’de kapandı. Aynı yazıda Pandora kendinize özel radyo istasyonları oluşturabildiğiniz bir servis olarak anlatılıyor. Tavsiye sistemi algoritmalarının cirit attığı bu alanda meşhur scroplayıcısı ile Last.FM öncülük yapmıştı. Mayıs 2011’den beri insanlara DJ’lik yaptıkları sanal odalar sunan Turntable.FM ise sosyal müziğin nabzını yakalamış gibi. Özellikle snag olayı ile! Bir turntable odasında yeni bir şarkı çalınınca birçok dinleyici bu şarkıyı “snagleyip” kendi odasında çalmaya başlıyor. Böylece yeni hit şarkılar hızla yayılıyor.
Bunlardan bize ne dediğinizi duyar gibiyim, çünkü bu servislerin hiç biri Türkiye’den kullanılamıyor! Last.FM bile yılbaşından bu yana kapalı. Spotify yakında Türkiye’de açılacakmış ama şu an sadece söylenti. Spotify dünyada bir numara olabilir. Ama Ekşi Sözlük’te hakkında 39 sayfa entry varken, GrooveShark için 52, Fizy için 181 sayfa entry var. Çünkü bu ülkede onlar çalınabiliyor.
2009’da Ercan Yarış’ın kurduğu, YouTube, GrooveShark ve benzeri sitelerden müzik arayıp videosuz çalarak bağlantıyı ekonomik kullanan Fizy, kısa sürede dünya çapında başarı yakalamış, bir süre MÜYAP davasından kapansa da Turkcell sayesinde reklam geliri modeliyle yeniden açılıp TTNET Müzik’e rakip olmuştu.
Radyo için Deezer, TuneIn ve iHeartRadio da Türkiye’de favori. Yerli olarak Super FM ve Metro FM ile birlikte bir düzine radyoyu toplayan Karanaval.com yayında.
Playlist zengini 8tracks, mixcloud ve soundcloud, havaya göre müzik çalan musicovery ve stereomood var. Hala şarkı diskimde olsun diyenler de GrooveDown ile GrooveShark’dan indirip çevrimdışı dinleyebilir.
Eh, Türkiye’de olmak çok da kötü değilmiş!
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics