Yazarlar 25 NİSAN 2010 / 18:00

iPad çılgınlığı ve MS Courier

Geçen ay bu haftanın konusuna karar vermemi sağlayan, Intl. Herald Tribune gazetesinden Chappate’ nin bir karikatürüne çok güldüm. Karikatürde Steve Jobs bir grup insana yeni piyasaya çıkacak olan iPad ürününü tanıtırken şöyle diyordu: “Daha önce yapmanız gerekmeyen bir sürü işinizi kolaylaştıracak! (It will simplify a lof of tasks that you never had to do before)”
Apple yine yaptı yapacağını ve bundan sadece bir sene önce kimsenin ihtiyacı olduğunu düşünmediği yeni bir tablet bilgisayar formu yarattı. iPhone’un büyüğü mü? Macbook’un küçüğü mü kimsenin anlamadığı cihaz, şimdiden içimizdeki çocuğun rüyalarını süslemeye başladı bile. “Pirates of the Silicon Valley” de Bill Gates, “İnsanların sana ihtiyacı olmasını sağlaman lazım” diyordu. “Ürününe insanlar ihtiyacı olduğunu düşünmeli ki, satın alsınlar”. iPad şimdilik bunu başarmış görünüyor. Haberlere göre, sadece piyasaya çıktığı ilk günde 300 bin satmayı başarmış durumda.
Cioinsight.com’ da yayınlanan bir yazıya göre şirketlerin üst düzey yöneticilerinin iPad’e ihtiyacı yok, ancak dost sohbetlerinde gördüğümüz, bu iddiayı hiç de kanıtlamıyor! Cioinsight’a göre, çokluişlem desteği, genişleme özelliklerinin olmaması, netbooklara göre fiyatının hala pahalı olması, arkadan ışıklandırmalı olmasına rağmen, en iyi e-kitap okuyucu olduğunun iddia edilmesi, iPad’ in zayıf yanları.
Microsoft ise bu kategoriye, daha önce görmeye hiç alışık olmadığımız inanılmaz bir cihaz ile karşılık verecek gibi duruyor. Microsoft Courier adıyla internete videolarının düştüğü bu cihaz, Microsoft’un tarihi boyunca gördüğümüz en inovatif ürünü olabilir. Bir ajanda büyüklüğünde, defter gibi kullanılan dokunmatik çift ekrana, inanılmaz sezgisel bir arayüze ve kaleme sahip olan Courier, çoğumuzun hala yanından eksik edemediği ajanda ve dolmakalem alışkanlığına son verebilir.
Videoları seyretmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
http://www.engadget.com/search/?q=courier&invocationType=wl-gadget
ETİKETLER : Sayı:768

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics