Yazarlar 20 ŞUBAT 2011 / 18:00

IPTV nihayet

Sessiz sedasız, öyle tantanalı duyurular falan yapılmadan (yoksa ben mi duymadım?) ciddi bir IPTV hizmeti başladı. ADSL’inizi genişbant saha dolabından alıyorsanız, size yeni bir modem veriyorlar, bir de sayısal kutu (set top box). Bana getirdikleri sayısal kutunun seri numarası 52 olduğuna göre henüz çok yaygın değil. HD yayın dâhil, aldığınız paketin içerdiği kanallara ve içerik kütüphanesindeki farklı bölümlere erişebiliyorsunuz. İşin sırrı modemde. Dört değişik düzeyde öncelikli hizmet (QoS) sağlıyor. Elbette en öncelikli olan akan görüntü, en arkadan gelen de e-posta. Gene de kurulu hız 16Mb/s olduğu için e-posta hızında IPTV olmayan bağlantıya göre bir yavaşlama söz konusu olmuyor. Bedeli, verdiği hizmete göre çok uygun. Sanırım bu başlangıç fiyatı.
Sistemde bir kısım iyileştirmeye açık yönler var. Bunlar zamanla karşılanacaktır. Yaygınlaşma için ise ben iyimserim.
Dikkati çeken, kırk yılda aldığımız yol: telli telefon, orta ve uzun dalga radyo yayınından, TV yayınına, ardından uydudan TV bağlantısı ve GSM’e geçmiştik, şimdi gene telefon teline bir dönüş var. Fiziksel açıdan, bıraktığımızda ancak yayaların geçebildiği dar sokak olan telefon teli, şimdi çok şeritli otoyol gibi.
Daha önemlisi, “medya” değişiyor. Antenden ulaşan TV ve radyoda “herkese açık yayın” yapılırdı, uydu bağlantısında bu, “abone kitlesine özgü yayın” oldu. Şimdi ise “terminale özgü yayın” noktasındayız. Artık içerik, her terminale ayrı ve kullanıcının isteğine göre şekillendirilmiş olarak geliyor. Örneğin, birçok kanalın geriye dönük bir haftalık yayınını, sizin için, yeniden izlemek isteyebilirsiniz diye tutuyorlar. Dilediğiniz an, dilediğiniz kere izleyebiliyorsunuz. Yeni içerik tüketimi alışkanlıkları oluşacak. Giderek “kanal” değil, “program” izleyeceğiz. Reyting’i anlık ölçülebilen, belki reklam borsasında saniye fiyatı her an değişen programlar. Para kazanma yolları da değişecek. Birileri, gözde olacak programların reklam zamanlarını önceden ucuza kapatıp, yayın sırasında iki-üç katına satacak.
ETİKETLER : Sayı:809
YORUMLAR
Refik Arkut 21 ŞUBAT 2011 / 20:21 0 0
Ali Bey Merhaba,

Değindiğiniz gibi, servis kalitesi sorunu ağda da çözülmüşse IPTV hizmetinden ümitli olabiliriz. İkinci sorun, ağda yığılmalara neden olmamak için IP multicast (çoklu yayım) kullanılması gereği. Ağdaki yönlendiriciler IP multicast yapabilmeli. Son olarak yığılma zamanlarında kurulu IPTV akışlarının diğerlerinden koruma. Bu şekilde kalite sürekliliğini güvence altına alma. IPTV hizmetine özgü korunmuş bir IP ağı çözüm gibi görünüyor.

Öte yandan iş modelindeki çıkar çatışmalarının çözümlenmesi (oyuncuların tümünün kazandığı) bir model gerekiyor. Bence bu en zor sorunu oluşturuyor.
Servis başlayıp yayıldıktan sonra zaman içinde bu sorunların çözülebileceğine ben de inanıyorum. Öğrenme eğrisi için benim tahminim en az 3-4 yıl. Hayırlısı olsun!
İyi günler dilerim.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics