Yazarlar 03 HAZİRAN 2012 / 14:28

İstanbul’a akıllı ulaşım

25 Mayıs’ta İstanbul’da Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı toplandı - ilk kez. UDH Bakanı Binali Yıldırım’ın konuşmasından alıntılar, vizyonun sınırlarını çiziyor:
* İnsan unsurunu mümkün olduğu kadar devreden çıkararak bari ulaşımı akıllı hale getirelim. İnsan canından daha önemli bir şey var mı? O yüzden bu alanda çalışmak önemlidir.
* Metrobüs de akıllı sistemdir. Metrobüsü kendiliğinden oldu sanıyor millet. İstanbullu bunun farkında değil. Günlük olarak 700 bin insanı iki kıta arasında 20-30 dakikada götüren bir sistem yok. Dünya bunun farkında. Ama bu bile yetmiyor. Daha iyi bir düzenlemeye ihtiyaç var. Yollar etkin kullanılmıyor. Öğlen de sabah da kırmızı ışıkta 67 saniye duruyorsunuz. Bunların değişerek dinamikleşmesi lazım. Akıllı sistemin en önemli amaçlarından biri budur.
* Akıllı ulaşım sistemi yaşam koçu gibidir. Her hangi bir güzergahla ilgili en erken bilgiler cep telefonunuza gelse, bir kaza varsa size hemen raporlansa, seyahat daha kısa ve emniyetli olur, eziyetten keyfe dönüşür.
* Otomobil sayısı 3-4 katı arttığında İstanbul’un hali ne olacak? Son 9-1o senedir ülke büyüyor. Bir milyar yatırımdan 18 milyar yatırıma erişen bir Türkiye var. Milli gelir arttıkça otomobil sayısı artıyor. Bunlar ortadaysa 2023 hedefleri çerçevesinde bugünkü yol ağını en az 3 kat artırmamız gerekir.
* Otoyollarımızda KGS ve OGS var. OGS hadi diyelim, biraz daha zaman tasarrufu sağlıyor. Ama KGS maalesef ciddi anlamda bir zaman kaybına sebep oluyor. Şimdi bunları kaldırıyoruz. Hepsi tek sistem olacak. EGS sistemin adı. Temmuz-Ağustos aylarında devreye sokuyoruz. Direkt aracınız algılayacak ve geçecek ve onlar bedava dağıtılacak, belki de çok cüzi bir paraya bilmiyorum.
ETİKETLER : Sayı:874