Yazarlar 08 ARALIK 2014 / 09:45

İstanbul Bilişim Kongresi’nde gündem akıllı şehirler

Akıllı Şehirler” çalışmaları sırasında bir taraftan yeni iş alanları, meslekler ortaya çıkarken diğer taraftan yenileşim (inovatif) çözümlerle zenginlikler yaratılacaktır.

26-27 Kasım tarihleri arasında TBD tarafından Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Akıllı Şehirler temalı İstanbul Bilişim Kongresi,  saygı duruşu ve ardından hep birlikte söylenen İstiklal Marşıyla açıldı. Açılış konuşmaları ardından düzenlenen “Belediye Başkanları Akıllı Şehirleri tartışıyor” başlıklı panel Prof.Dr. Erdal Balaban’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Belediye Başkanları “Akıllı Şehirler’e giden yolda yapmakta oldukları çalışmaları detaylı olarak paylaşırken ağırlık Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) oluşturulması üzerineydi. Geçen yıl da aynı konular ele alındığından yeni gelişmeler bekleyen dinleyici, Lüleburgaz Belediyesinin AŞK(Akıllı Şehir Kullanımı) isimli çalışmasını canlı olarak izlerken yenileşim (inovasyon) açısından umut vaat eden bu girişimi uzunca alkışladılar. Proje, evlere yerleştirilen dokunmatik ekranlar aracılığı ile vatandaşların sağlanan ve sağlanması planlanan hizmetlere hizmetlere hızla ulaşımına çok büyük bir katkı sağlıyor. Açıklamaya göre henüz 500 ev bu imkana kavuşturulmuş. Ancak, kısa sürede 2000 evin daha bu projeye ekleneceği ifade edildi.

Bir de açılış sırasında Kadir Has Üniversitesi MDBF Dekanı Prof.Dr.Şirin Tekinay’ın IBM desteğiyle kurduklarını açıkladığı “Akıllı Şehir” laboratuvarı var ki -Yetenek Açığı’nın hızla arttığı ülkemizde- umutlarımızın yeşermeye devam etmesi gerektiğini müjdeliyordu.

Türk Telekom CEO danışmanı Paşa Yaşar’da konuya nasıl baktıklarını, hedeflerini, içinde bulunduğumuz sıkıntılı ortama da atıf yaparak açıklarken;- Akıllı Şehirler kavramının olmazsa olmazı olan fiber optik altyapının artırılması ve yenilenmesi karşısında belediyelerin yarattığı ‘sokakları kazdırmam’ söylemiyle büyük zaman kaybı yaşadığımızı dile getirdi. Bu alanda dünyadaki kervana bir an önce katılmamız gerektiğini belirtti ama biz kervana sığışmak yerine yeni alanlar yaratmalıyız. Bu da bir gerçek!

Belediyeler arası gerekli sinerjinin -ortak bir yaşam laboratuvarı yaratılamadığından- önemli miktarda zaman ve para kaybına yol açtığına bir kez daha şahit oldum. Belediyelerimizin her biri, ayrı ayrı ama aynı başlık altında çalışmalar yaparak vatandaşlarına hizmet götürme gayreti içindeler. Ancak, ortak bir platform üzerinde neden buluşamadıklarını anlamakta güçlük çektiğimi belertmem gerekiyor.

Daha da önemlisi, panele katılan başkanlarımızın “kullanılması gereken standartlar” ın neler olduğunu ağızlarına almayışlarıydı. Konu üzerindeki çalışmalar olgunlaşmışken ne ISO 37120 ne de PAS 180’den bahseden olmadı. Sohbetlerimde de bu çalışmalardan haberlerinin olmadığını üzüntüyle gördüm. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ faaliyetlerini ve Kent Bilgi Standartları (KBS) anlatan Yrd.Doç.Dr.Hüseyin Bayraktar’a TSE ile ortak bir çalışma içinde olup olmadıklarını sorduğumda da cevap alamadım. Ve bir kez daha –Standartlar konusunda birleşebilsek şehirlerimizde kaldırımların bir kısmı 10 diğer kısmı 35 cm. olmazdı diye düşündüm.

TBD’nin her yıl yapmakta olduğu “Akıllı Şehirler” tema’lı bu kongreler umuyorum ki, gelecek yıllarda hem söz alacak olan katılımcıların derslerine iyi çalışmalarıyla, hem de bu alanda yaratacağı ses ve ivmeyle yatırımcıların konuya ilgi duymalarını artırıp teşvik edici olacaktır.

Çünkü “Akıllı Şehirler” çalışmaları sırasında bir taraftan yeni iş alanları, meslekler ortaya çıkarken diğer taraftan yenileşim (inovatif) çözümlerle zenginlikler yaratılacaktır. Bu çalışmalara emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varlar ve biz üzerinde tartışabiliyoruz.

ihsan.mutlu@botmas.com.tr

 
ETİKETLER : 999
YORUMLAR
servet ERTÜRK 22 ARALIK 2014 / 23:20 0 0
Değerli İhsan Bey,

Akıllı şehir projesi hakkında görüş ve bilgilerinizi bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. emeğinize sağlık
Sizin çalışmalarınız bana pozitif eneji veriyor.

Görüşmek dilegiyle
Sevgi ve Saygılar.
Erdal Balaban 12 ARALIK 2014 / 03:22 0 0
Değerli İhsan Bey,
Panel'den ve kongreden çıkardığınız sonuçları ve yazınızı paylaştığınız için teşekkür ederim. Önemli noktalara değinmişsiniz, umarım bu mesajlar ilgililerce dikkate alınır.

Siz de iyi ki varsınız.

Sevgi ve Saygılar
Mehmet Ünal AZAKLIOĞULLARI 10 ARALIK 2014 / 14:58 0 0
Sevgili Kamil Bey

Bu yıl ki kongreyi gayet güzel özetlemişsiniz, kutluyorum. Tabii ilk önce "Akıllı Şehir" deyince ne anladığımızı bilmemiz gerekiyor. Akıllı şehir ; bizde anlaşılan şekli ile belediyelerin bilişimin çeşitli aşamalarını ve altyapılarını kullanarak sadece hizmetlerini bölge/yöre halkına götürmesi değil, bu altyapıyının kullanılması ile bölge/yöre insanlarının ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına yönelik olarak organize edilmesini ve dünya ile her aşamada rekabet edebilir bir toplum olmayı ifade ettiğini bilmemiz gerekmektedir. Size inovasyon fuarı sırasında verdiğim kısa yazı ve şekiller bu açıkça ifade etmektedir. Görüşme ümidi ve en iyi dileklerimle selamlar...
MKO 10 ARALIK 2014 / 11:42 0 0
İhsan bey,
Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum, Gayri safi milli hasılada Ülkemize gore Amerika 20, Almanya 3, İngiltere 4 kat büyüklükteler,
Bu seviyelere erişmemiz için makalenizde bahsettiğiniz halletmemiz gereken başta eğitim, arge ve innovasyona dayalı kalkınma kaçınımaz yol haritasaı olarak duruyor,
Selam ve saygılar
Mehmet Çelikyay 09 ARALIK 2014 / 10:45 1 0
Sayın Hocam değerlendirmelerinize katılıyorum.
Ancak ilgili standartları bile bilmeden nasıl Akıllı şehir(AŞ)'ler oluşturacağız acaba.Akıllı şehirleri kuracak üst Aklın daha akılcı,bilimsel ve pratik yapıya sahip olması gerekmiyormu?Daha AŞ standarları üzerinde anlaşılmadan ,her kurumun veya kuruluşun yapacağı her AŞ denemesi ya dar kapsamlı yani Local Area çapında kalıp Wide ve Metropolitan Area'da bütünleşik bir yapıda hizmet edemez durumda olacaktır.

Kaynak israfını engellemek,yerli teknolojimizi gerçek anlamda oluşturmak,Arge ve İnovasyona dayalı kalkınma hamlesini başlatıp sürdürmek için çok önemli bir kaldıraç olabilecek Akıllı şehir oluşturma projesinin, ortak akılla karar verilmiş standartlara , uygulamaları takip ve regüle edecek bir zekanın olduğu bir üst yapıya ihtiyacı var.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN