Yazarlar 04 ARALIK 2011 / 13:57

İstanbul İzleme Grubu

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın sağladığı fon ile Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde bir proje başladı. İstanbul genelinde bilgi toplumu uygulamalarının izlenmesi: İyi yönler desteklenecek, eksik yönleri eleştiren görüşler ortaya konulacak. İzlenecek alan da belirlendi: Akıllı şehir.
İstanbul bir akıllı şehir olur mu? Bu soruya yanıtım, “büyüme hızı düşmeden olmaz”. Çünkü, altyapı arkadan geliyor. 13 yıl önce, etraf tarla iken oturmaya başladığım ve tarım toprağı üzerinde tekerlek izinden ibaret “yol”un batağından kurtulmak için kamyonlar dolusu mıcır dökerek “ıslah” etmeye çalıştığım yolu, 13. senesinde tekrar kazdılar. Bu sefer en alta, yüzeyin 4 metre altına, 160 cm çapında yağmur kanalı döşediler. Bu iş için önceden döşenen telefon, doğalgaz, su, elektrik, sokak aydınlatması ve kanalizasyon borularının altına indiler. Bunlar, çok yerde hasar gördü. Sözüm ona “tamir” ettiler. Şimdi ekli, yamalı tesisatlarımız var. Yaklaşım bu oldukça, İstanbul’u akıllı şehir yapmak zor. Büyüme hızı düşmedikçe de insanların gelip oturmaya başladıkları tarım arazilerini konut alanına dönüştürecek altyapıyı adam gibi yapmak olanaksız. Yetişemiyorsunuz. Alt yapısı tam ve doğru olmayan bir şehri nasıl akıllı yapacaksınız?
Plansız şehirleşmeden ötürü, İstanbul’un en büyük sorunu ulaşım. Eğer bilgi toplumu olanakları ile akıllı şehir uygulamaları yapılacaksa, ulaşım alanında olanlar önde gelmeli. Bulunduğunuz yerden, cep telefonunuza gideceğiniz yerin adresini yazın, SMS ile yollayın, size, hangi toplu taşıma araçlarını kullanacağınızı tek tek bildirsin. Üstelik, “vapuru kaçırdın, dolmuşa bin, karşı yakaya iki iskele yukarıdan geç” gibi gerçek zamanlı veriye dayalı bilgi gelsin.
Bir büyük eksiğimiz de kültür. TV ekranına yapıştık kaldık. Bahanesi gene ulaşım güçlüğü. Kültürel programlar, çoğu bu nedenle yöresel kalıyor. Bir kısım konser salonlarında boş sıralara konser verildiğini çok gördüm. İnsanların kendi kültür beğenilerine göre gruplanmış bilgilendirme, üstelik reklam geliri ile de yararlı bir kazanç kapısı olabilir.
ETİKETLER : Sayı:848

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN