Yazarlar 18 MART 2013 / 08:30

İşten ayrılan BT uzmanı

İş disiplini nedeniyle ikinci ihtarını aldıktan sonra çalıştığı gruba bağlı Bilgi Teknolojileri firmasının mesajlaşma destek bölümünden ayrılmak zorunda kalan genç MCSE haksızlığa uğradığına inanmaktadır. Bunun intikamını er veya geç almalıdır.

Öfkesini kontrol altına alamaz, kendine hedef olarak binlerce kişinin kullandığı, topluluğun mesajlaşma sistemini seçer. Sistemdeki kurulumu yapanlardan biri olduğu için şifreleri bilmektedir ve şifreler maalesef mesajlaşma sisteminin alt yapısını yöneten ISP tarafından değiştirilmemiştir. Yani kapı açıktır. Büyük hataların oluşması için gereken zincirleme hatalardan ikincisi de yapılmış, işten ayrılan MCSE’nin VPN hesabı da silinmemiştir. Başka bir deyişle kapı ardına kadar açıktır. Gözü kararan MSCE’nin sisteme bağlanıp yetkili kullanıcı hesabıyla merkezi konfigürasyon bilgilerini silmesi yalnızca birkaç dakikasını alır.

Siz varın onlarca şirketteki kullanıcıların, bilgisayarını ilk açtığında tıkladığı e-postasının çalışmadığında yaşanan kaosu düşünün. Dünya ile iletişimi kesilen ihracat bölümlerinden, iş emirlerini alamayan servislere, ERP sistemlerini mesajlaşma altyapılarıyla bütünleştirmiş şirketlerde üretim süreçlerine kadar her yerde kriz yaşanır.

Microsoft’tan destek istenir ve sorun Microsoft’ta en üst düzeye yükseltilir. Microsoft Türkiye’nin eski Genel Müdürü Çağlayan Arkan ekiplerinden saat başı konu ile ilgili rapor ister. Konunun uzmanları ilk uçakla İstanbul’a yollanır ve hatanın düzeltilmesi birkaç günü bulur.

O gün bu gündür ayrılan her çalışanın sistemdeki hesabının ayrıldığı günün mesai bitiminde silinmesi bilgi güvenliği süreçlerinin ilk kuralı olarak uygulanmaktadır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics