Yazarlar 13 MAYIS 2012 / 14:26

İstenmeyen e-posta istiyorum!

Spam e-posta istiyorum ama reklam olmasın...  Tanımadığım insanlardan e-posta almak, ne düşündüklerini, neye üzülüp, sevindiklerini merak ediyorum. Benim çevremdekileri az çok biliyorum ama hiç tanımadıklarım ama bana benzeyenler neler düşünüyor olabilir? Beyinlerindekini rahatlıkla ilettikleri anlık e-postalar istiyorum. Şu sıralar izlemeye doymadığım “Bana Ne Özledim” müzik klibinin de biraz etkisiyle “Bana Ne İstiyorum” demek istiyorum.
Artık benim merakımı dindirecek bir yer var. İnternette yeni açılan bu sitenin adı thelistserve.com, üyelerine tanımadıkları binlerce, on binlerce kişiye e-posta atma şansı tanıyor. Ama bu on bin kişinin bilgilerine de ulaşamıyor. Sitenin üye sayısı ilk haftada on yedi bin olmuş.
Aslında bu site itiraf yazma ve okuma gibi siteleri andırıyor ama küçük ve önemli bir ayrıntı ile öne çıkıp kazanacak gibi duruyor.  Meraklı iseniz ve sadece okuyucu olmak istiyorsanız siteye gidip e-posta adresinizi bir kere girdikten sonra tekrar siteye girmeniz gerekmiyor. Bu küçük ayrıntı önemli çünkü günün herhangi bir saatinde küçük bir mailin gelişi hem sizi rahatsız etmiyor hem  de boş vaktinizin ve meraklı olduğunuz anın denk gelmesini beklemiyorsunuz. E-posta günde sadece bir kez geldiği için de gelmesini bekliyorsunuz. Spam e-postalara yeni bir boyut kazandırarak merakla beklenen spam e-posta boyutuna geçeceğiz görünüyor.
Şaka bir yana konu sadece merak değil. Düşünün bir blog adresiniz var. Yazıyorsunuz, çiziyorsunuz ama haftada 200-300  kişi gelip okuyor. Milyarlarca site içinden neden sizinkine gelsinler ki? Farklı olan ne? Ama bu sitede yazınızı, meramınızı  O Ses Türkiye yarışmasındaki jüriler gibi “bana gel bana gel” der gibi “bana gönder bana gönder” diye bağıran kullanıcılara iletiyorsunuz.. Meramınız daha fazla kullanıcıya daha kolay bir şekilde ulaşıyor.
Proje yine fırsatlar ülkesi Amerika’dan ve yine üniversite öğrencilerinden. Yılsonu bitirme projesi olarak yapıyorlar. Time dergisine konu oldular. 100 den fazla ülkede üyeleri var, ilerde yerel dillerde desteğe de başlayacakmış. Böyle projeleri görünce üzülmüyor değilim. Neden bizim de böyle abuk sabuk projelerimiz yok diye yine merak ediyorum. Bana ne ediyorum...
ETİKETLER : Sayı:871

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics