Yazarlar 25 MART 2012 / 13:45

Jimmy Wales, hükümette

Wikipedia’nın, Larry Sanger’le birlikte ortak kurucusu, ama gerçekte, daima Wikipedia’nın yüzü ve sözcüsü ve sahibi olan Jimmy Wales, İngiltere hükümetine “ücret almayacak” danışman olarak atandı.
Hükümet, teknoloji siyasetine dair kararları ve uygulamaları daha saydamlaştırmak istiyor. Ayrıca, halkın, bu işlere daha çok katılmasını sağlamayı amaçlıyor. Bunun nasıl yapılacağını, “ansiklopedi yazacağız, haydi herkes ucundan tutsun” diyerek dünyada ilk kitle-destekli ansiklopediyi kuran kişi her halde iyi bilir?
İşin daha da ilginç yanı şu: Jimmy Wales’in danışman olarak atandığını, Başbakan David Cameron’ın danışmanlarından Rohan Silva, ABD’deki etkileşimli teknoloji konferansı SXSW sırasında açıkladı. Başbakanlık’a bağlı Saydamlık ve Açık Veri Dairesi Başkanı Tim Kelsey de durumu twitter’dan duyurdu. Bütün bu işlerden sonra bir hükümet sözcüsü -nihayet- resmi bir açıklama yaptı da, Jimmy Wales’in “gerçekten” böyle bir göreve atandığı resmileşti.
Eskiden olsa, hükümet adına bir açıklamayı kimin  nasıl yapacağı belliydi. Şimdilerde artık, daha önce yaşanmamış tuhaf yol ve yöntemlerle yapılıyor bu işler.
İngiltere’de bürokrasiyi azaltmak ve devlet çarkını daha hızlı ve etkin döndürmek için Başbakan Cameron, 600 kadar yönetmeliği kaldırmaya kararlı. Ve halktan, bu işte yardımcı olmasını, fikir vermesini istiyor. Geçen yıl da 200 bin memurdan, devletin israfının nasıl önleneceğine dair görüş belirtmelerini istemişti. Tam anlamıyla bir kitle-kaynaklı girişimdi bu.
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics