Yazarlar 02 KASIM 2015 / 09:00

Julian Assange, Asterix’te

 
Fransızca konuşulan ülkelerde gayet iyi tanınan Asterix çizgi roman dizisinde yenilikçi girişim: Yeni romandaki kahramanlardan biri Julian Assange’dan “esinlenerek” yaratıldı. Fransız çizgi ustası Didier Conrad ve senarist Jean-Yves Ferri, “Asterix ve Sezar’ın Evrakı” (Le Papyrus de César) macerasına “Duble Polemik” (Doublepolémix) adlı “yeni” bir karakter kattılar. Romanın ingilizcesinde bu isim Confoundtheirpolitix oldu. Latinceyi çağrıştırıyor ama uydurma bir sözcük. Anlamı: “Onların politikalarını allak bullak et, karman çorman et.” Ferri, bu karakter için Julian Assange’den esinlendiğini söyledi.
 
Bizim kültürde çocuklar için çizgi roman sayılan Asterix’in, Fransız popüler yazılı ve görsel kültüründe sadece çocuklar değil, büyükler için de önemi büyük. Roma İmparatoru Jül Sezar’ın zar zor zaptettiği ama elinde güçlükle tutabildiği Galya (bugünkü Fransa) Roma’ya karşı sürekli baş kaldırmış, sorun yaratmıştı. Fransa’nın bugün de süren bir tür “biz herkesten farklıyız” tavır ve davranışlarının tarihsel kökeninde bu bağımsızlık ve özgürlük ruhu yatıyor. “Kahramanları” Galyalı olan Asterix romanları aslında Fransız ulusal kimlik bilincini komik bir sunumla kuşaktan kuşağa taşıyor.
 
İlk Asterix romanını Albert Uderzo ve René Goscinny 1959’da çizmişti. O günden bugüne dünya çapında 365 milyon sattı. Yeni roman 4 milyon basılacak. Yarısı yabancı dillerde olacak. Uderzo, UNESCO’nun yaptığı araştırmaya göre Fransızcadan en çok tercüme edilen 10’uncu yazar. Asterix sayesinde Fransa’nın en yüksek nişanı olan Légion d'honneur sahibi. 88 yaşında ve artık çizmiyor.
 
Bu kadar etkili ve küresel bir ürüne çağdaş, güncel ve tartışmalı bir karakter katarak şimdi bir de yenilikçilik yaptılar. Asterix’in 22 Ekim’de yayınlanan 36’ıncı cildinde kahraman Galyalılara bir de Assange tarzında gözüpek “muhabir” katıldı. Çalıştığı “gazete” (!) var hatta: Condatum Echo. Bugün Fransa’nın Brötanya bölgesindeki Rennes’in adı Roma döneminde Condatum’du. Şehir, bir zamanlar Fransa’nın başkentiydi. Echo sözcüğü de gazetelere verilen jenerik isimlerden...
 
Yeni romanda “ana tema,” Sezar’ın bir türlü ele geçiremediği bir Galya köyünü, kara propagandayla ele geçirmeye uğraşması. Bunun için Sezar, kötücül birini kafaları karıştırmak için görevlendiriyor. Asterix çizerleri bu karakteri, Fransa’nın çok ünlü (hem iyi hem kötü anlamda) siyasi reklamcısı Jacques Séguéla’ya benzettiler. Adını da Bonus Promoplus koydular!
 
Roman için bir yenilikçilik daha yaptılar: Asterix meraklılarını, aynen onlar gibi giyinerek çevrimiçi bir beceri yarışmasına katılmaya davet ettiler. Seçilen iki kişi, yeni romana “karakter” olarak çizildi. 
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics