Yazarlar 03 HAZİRAN 2012 / 15:16

K-12 eğitimi, tablet bilgisayarlar, içerik ve bulut hakkında (2)

Bu yazımızın konusu tablet ve bulut bütünleşmesi. Henüz tablet bilgisayarlar ülkemizde eğitim amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmadığı için bu konuda söyleyeceklerimiz bir hipotez olarak görülebilir. Ancak, 30 kişilik bir sınıfı dikkate alalım ve olabilecek senaryolara dikkatle bakalım.
Derslerle ve ödevlerle ilgili bilgileri sürekli bir şekilde tutmanın, öğrenci çalışmalarını sınıfı öğretmeninin ve gerektiğinde diğer öğrencilerin de görebileceği bir şekilde tutmanın en güvenilir (reliable) yolunu bulut teknolojisi olarak görüyoruz.
Bunun aksini düşünmek bile zor. Ders notları, ödevler, sınavlar, sınıf öğretmeni ve öğrencilerin ortak bir çalışma noktası olması gerekiyor. Değerlendirilecek çalışma her bir öğrencinin tabletinde ise, kağıt toplar gibi tabletleri toplamak ve onlar üzerinde değerlendirme yapmak söz konusu olamaz.
Her bir öğrencinin çalışmasını e-posta ile göndereceğini düşünebilirsiniz ancak e-posta hiç bir zaman vardığına emin olamadığımız bir haberleşme yöntemi. Ödevimi öğretmen aldı mı sorusunun cevabı çok zor; güvenilir bir cevap vermek için gereken altyapı kurulabilir ancak bu altyapıda insan faktörü çok önemli. Yaşları 6-18 arasında olan her bir öğrencinin bir şirket altyapısı içindeki mühendisler gibi kendilerinden beklenenleri yapacaklarını (yapabileceklerini) hayal bile etmeyelim. Böyle bir altyapı, Türkiye’nin birçok üniversitesinde yok ve altyapıyı gereken bir şekilde kullanma alışkanlığı üniversite öğrencilerinin yüzde doksanının henüz edinemediği bir beceri.
Dolayısıyla en doğrusu, her bir tableti daha öğrenciye verilmeden bulutla tümleşik bir şekilde vermek olacaktır. Her gün veya her hafta ödevlerine ve okumalarına nasıl erişeceği, kendi yazdığı ödevleri veya sınavları nereye saklayacağı konusunda bilgi sahibi olduktan sonra, kendilerine tamamıyla transparan bir şekilde çalışan bulut teknolojisi yardımıyla kullanıcılar (öğrenci ve öğretmen) içerik ve eğitime yoğunlaşır; okumalarım bu haftaya mı ait yoksa benim tabletim güncel değil mi, ödev e-postam gitti mi veya gitmedi mi gibi gerçekten cevabı zor sorular uğraşmak zorunda kalmazlar.
ETİKETLER : Sayı:874

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics