Yazarlar 18 ŞUBAT 2013 / 08:20

Kapı’dan gir girebilirsen!

e-Devlet Kapısı ile ilgili olarak, bu sütun da dahil olmak üzere bugüne kadar pek çok yazı kaleme alındı. Kapının verimli kullanılamadığı, vatandaşların e-devlet uygulamalarına çok fazla rağbet göstermediği farklı kesimler tarafından dile getirildi. Bu konu ile ilgili olarak çevremdeki, bilişim okuryazarlık düzeyi oldukça yüksek kişiler üzerinde küçük bir araştırma yaptım ve ortaya hiç de şaşırtıcı olmayan bir sonuç çıktı. Bu kişiler, e-devlet uygulamalarını çok fazla kullanmadıklarının tek nedeni olarak “şifre” süreçlerini gösterdiler. PTT şubelerinden 1 TL’ye alınan şifre belirli bir süre kullanılmayınca geçerliğini kaybettiği ve tekrar PTT’den 10 TL’ye yeni şifre alınması gerektiği için bu durum insanları bu uygulamalardan uzaklaştırıyordu.
Böyle bir uygulama örneğin bankacılık sektöründe olsaydı emin olun ki internet bankacılığı da bu kadar yaygın kullanılmaz ve gelişmezdi. Böyle bir ortamda insan kendi kendine sormadan edemiyor. Acaba e-devlete girişteki güvenlik süreçleri, internet bankacılığına girişteki süreçler gibi basitleştirilemez mi?
ETİKETLER : Sayı:909
YORUMLAR
FARUK BAYRAMOĞLU 23 ŞUBAT 2013 / 17:11 0 0
Ayhan Bey,mehabalar,yazınızı okudum süper bir yaklaşım,,
teşekkürler,
Saygılar
Faruk Bayramoğlu
Ali Akurgal 18 ŞUBAT 2013 / 20:33 0 0
Boşuna "devlet" kapısı dememişler!

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN