Yazarlar 26 AĞUSTOS 2012 / 15:20

Karasal sayısal yayın

ali_akurgalÖnce mevcut durum: günümüzde ülke genelinde 553 TV yayını var. Bunlardan 23’ü tüm ülkeyi kaplıyor (ulusal). 1120 adet de radyo kanalımız faaliyette. İki sayısal uydu platformunu her ay parasını ödeyerek uydulardan şifresiz-bedelsiz yapılan TV ve radyo yayınını (free to air) izleyen 11 milyon çanak anteni faaliyette. 2011 yılında 3.816.000 uydu alıcısı satın almış halkımız. Bunun 1.500.000 kadarı HD yayınları alabilen tipte. Sanayimiz de yabana atılır gibi değil. AB’de en yüksek üretim kapasitesi bizde, 10 milyon adet/yıl, dünyada ilk 10’a giriyoruz ve 400 milyon dolar ihracat yapıyoruz. 1
O kadar TV kanalı sayısına karşılık, halkın beklentilerinin tümünün yerli yayıncılık tarafından karşılandığını söylemek mümkün değil. Ancak devlet desteği ile ayakta kalabilen tiyatroları düşünün, kişi başına canlı bale gösterisini izleyebilme sıklığını gösteri/yıl olarak hesaplamaya çalışın, halkın bu tür sanatsal gereksinmesini de TV üzerinden karşılamaya çalıştığını göreceksiniz. Ne yazık ki, burada nitelikli sanat yapıtları yabancı kaynaklı oluyor ve o yabancı dili slots online sanatsal düzeyde bilmeyen için de sanat yüzeysel, yakıştırma kalıyor. Yok ki bir “Sanat TV”?
Karasal sayısal yayın ile birlikte Anten AŞ’nin tüm kanalları ve radyoları barındıracak ortak kuleleri de hizmete sokulacak. Bunlar, deyim yerindeyse, ayağı yerde uydu platformu olarak nitelenebilir. Mâli açıdan uyduda kanal kiralayarak yayın yapamayacak TV yayın kuruluşları belki buradan kendine bir çıkış yolu bulur. Sanat TV’lerimiz olur. Tabii, yerli, nitelikli içerik bulunursa. Müjdat Gezen’e yeni bir görev düşecek anlaşılan.
Sözün özü, karasal sayısal yayın başlayacak diye, gazetelerde yer aldığı üzere, milyonlarca çanak çöpe gitmeyecek. Ülkemizin kültürünü, bir kültür devrimi yaparak “tek tip kültür”e dönüştürmeyecek isek, mevcut çeşitliliği, umarım artırarak koruyacaksak, hem karasal sayısal yayıncılığa, hem uydu üzerinden Türk ve yabancı kanalların yayınına ihtiyaç var. Zâten öyle olmasa, Türksat 4A ve 4B uydularını neden yaptırıyoruz ki?
1  TUYAD basın bildirisi 2012-157

ETİKETLER : Sayı:885

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics