Yazarlar 21 MART 2010 / 18:00

Kaybedilen savaş

Türkçe yazmaya uygun olduğu saptanmış F-klavye ile küresel olduğu iddia edilen Q-klavye arasında kalalı kaç yıl oldu.
F-klavyede Türkçe, uçar gibi yazılabilir. Bunu, kullanan bilir. Q-klavyeninse Türkçe yazmaya uygun olmadığını, yine kullanan bilir.
Niye böyle bir sorun çıkmıştı zamanında? Konunun hukuki boyutunu bilenlere göre:  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, “Türkiye’de klavye standardı şudur. F-klavyesi olan bilgisayar ithal edilecektir” diye diretmediği için bu kamusal boşvermişlik, ithalatçıların işine geldi.
Sorunun bir numaralı sorumlusu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı. F-klavye standardını önemsemeyenler. Bunlara Türk Standartlar Enstitüsü de dahil olmalı herhalde? Türk bedeninin külot ve sütyen standardını bile belirleyen bu kurumun sorumluluğu dışında mıydı acaba daktilo/bilgisayar klavye standardını belirlememek ve korunması için çaba göstermemek?
Her nasılsa 2003-04 döneminde hatırlanıp tartışılan ve unutulan konu, geçen hafta yeniden gündeme geliverdi. Ama çok geç.
Türkiye’de bilgisayar kullanımı 2003’te neredeydi ve bugün nerede? Kaç yüzbinlerce kişi Q-klavyeyle yazmaya başladı? F-klavyeyle mutlu mesut yaşayan kaç kişi inleyerek (benim gibi) Q-klavyeye geçmek zorunda kaldı?
Şimdi, bu sefer de Q’dan F’ye geçmeye mi karar veriyor büyüklerimiz? Atalarımız, “Türk’ün aklı sonradan gelir” ve “Kervan yoldayken düzülür” derken çok şey biliyorlarmış.

Kaybedilen2
ETİKETLER : Sayı:763
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN