Yazarlar 23 EKİM 2011 / 14:35

Kazların ekip ruhu

Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken “V” şeklinde uçtuklarını görmüşsünüzdür. Uzun zaman sonra bunun bir amacının olduğunu düşünen doğa bilimciler yaptıkları araştırmalar sonunda bunun bir çok nedeni olduğunu bulmuşlar.  Gelin kıssadan hisse çıkaralım ve kazlardan öğrenebileceklerimize bir bakalım.
Kıssa : “V” şeklinde uçuş sırasında uçan her kuş kanat çırptığında arkadaki kuş için daha uygun bir hava akımı yaratıyormuş. Böylece uçuş menzillerini bir kuşun tek başına gidebileceği menzilin iki katına çıkarıyorlarmış.
Hisse : Belli bir hedefi olan ve bu hedef için biraraya gelen insanlar da, kazlar gibi hedeflerine daha kolay erişirler.
Kıssa : “V” grubunun başındaki kaz durağan havayla temas kuran ilk kaz olduğundan diğerlerine oranda daha çabuk yoruluyor. Yorulduğunda en arkaya geçiyor ve hemen arkasındaki kaz, lider konumuna geçiyor. Bu değişim hedefe ulaşıncaya kadar devam ediyor.
Hisse : Değişimden korkmamalıyız. Yaptığımız her işi yeri ve zamanı geldiğinde bizden daha iyi yapacak olana bırakabilmeliyiz.
Kıssa : “V” uçuşunda hız azalırsa arkadaki kuşlar daha fazla hava akımıyla karşılaşıyorlar ve uçuşun etkinliği azaldığından öndekileri bağırarak uyarıyorlar.
Hisse : İlerlemek için bazen başkalarının uyarılarına ihtiyaç duyarız. Bundan alınmamalıyız.
Kıssa : “V” uçusu sırasında hasta olan bir kaz olursa grup onu yalnız bırakmıyor. Nöbetçi olarak iki kaz, hasta olan kazla birlikte gruptan ayrılıyor ve onunla ilgileniyor. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu bulup ilerliyorlar.  Bu grup ise bu kazları sorgulamadan kabul ediyor.
Hisse : Hedefler önemlidir. Ancak insani duygularımızı hedeflerimiz için harcamamalıyız. Kötü günlerde bile takım ruhunu kaybetmemeliyiz.  Güven duygusu takımın geleceği için çok önemlidir.
Kıssa : “V” grubundan biz kaz ayrıldığı anda uçmakta zorluk çekiyor. Çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımınının dışında kalıyor. Bunun sonucunda genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna grupla devam ediyorlar.
Hisse : Hiçbirimiz, hepimiz kadar akıllı ve güçlü değiliz.
ETİKETLER : Sayı:843
YORUMLAR
Ünal SEZER 29 EKİM 2011 / 10:02 0 0
Arkadaşlar değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Fuat Orhan 29 EKİM 2011 / 00:27 0 0
Eline sağlık üstat, çok güzel bir yazı olmuş. Bazen bilinçsiz diye bildiğimiz çoğu hayvan bize çok önemli dersler verebiliyorlar.
Mert Yokuş 27 EKİM 2011 / 21:35 0 0
Kıssaları biliyordum ama hisseler çok güzel olmuş...
Ufuk ASLAN 27 EKİM 2011 / 12:38 0 0
Okuması eğlenceli ve yararlı bir makale olmuş. Bu güzel yazı için teşekkürler...
Derin bir sezgi 26 EKİM 2011 / 17:56 0 0
İnsani duygularımızı hedeflerimiz için harcamamalıyız.İnsani duygularını çıkarları için kullananlara en güzel örnek bu olsa gerek.
eren subaş 25 EKİM 2011 / 08:09 0 0
Gerçekten de ders alınması gereken durum. Zaten insanlar da doğayı taklit etmiyor mu? Bari doğru taklt edebilsek. Bu güzel yazı için teşekkürler.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics