Yazarlar 16 MAYIS 2010 / 18:00

Kelepir

Web üzerinde yer açıp ürünlerinin satan tüm şirketler alıcılara aynı uzaklıktadır: Bir tık. Böyle olunca da rekabet kızışıyor ve “kelepir” fırsatları ortaya çıkıyor. Kelepir olduğu için daha çok alıcının elde edebildiği bir ürün de yeni ekonomik çarkların ortaya çıkmasına yol açar. Örneğin webdeki birçok kitapçı sayesinde aradığınızı kitabı ucuza alabilmek yayın hacmini artırdı ve “kendi kitabını basma” pratik ve popüler bir iş olarak ortaya çıktı. Bu yaz açılacak Google Editions, kitapların eski baskılarını isteğe bağlı tekrar basıp yollamaya başlayınca da, eminim, yeni çarklar belirecektir.
Kelepir sayısal dünyanın anahtar kelimelerinden. Ancak şimdi buna yol açan mekanizmalar gerçek dünyaya da sıçradı. TED’deki “6. His” sunumu ile herkesi hayran bırakan MIT’den Pattie Maes, bu sumunda, birçok diğer marifetinin yanı sıra, ürünleri barkodlarından tanıyıp webdeki emsalleri ile karşılaştırabilen bir kamera+3Gtelefon+projektör kombosu cihaz tanıtmıştı.
İnternete bağlı mobil telefonların kelepir avcılarının uğrak yeri olan fiyat karşılaştırma siteleri için sunduğu bu fırsatı çabuk görüp hayata geçirenlerden biri de ODTÜ Teknokent şirketlerinden Akakce.com. Koray Karataş’ın 2000 yılında kurup, altyapı yazılımını geliştirip, bugüne kadar yönettiği bu şirketin m.akakce.com uygulamasına cep telefonunun internet tarayıcısından ulaşanlar, ürün paketinde bulunan barkodu cep telefonu kamerası aracılığı ile okutup, anında Akakce.com’da yer alan pek çok internet mağazasının fiyatları ile karşılaştırabiliyor
Çoğu alıcının fiyat hassasiyeti olduğu düşünülürse böyle uygulamaların yaygınlaşması, gerçek mağza sahiplerini ürünün hemen oracıkta alınmasını teşvik etmeye itecektir. Bunun en kolay yolu, iki-üç ürünü demetleyip vermek. Basit görününen bu çözüm, aslında uçtan uca tüm mağaza yönetim sistemini etkiler: tedarik zincirinden, stok kontrolüne, kampanya yönetiminden kâr paylaşımına. Fiyatlama alanında yeni ürün ve sistemler de gerekir. İşte size böylece belirecek bazı yeni çarklar.
ETİKETLER : Sayı:771

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics