Yazarlar 22 TEMMUZ 2013 / 08:27

Kendi teknolojisini üretmeyen bağımsız kalamaz

Teknoloji ile istihbarat bir elmanın iki yarısı haline geldi. Ülkeler ve istihbarat birimleri; hem daha fazla bilgi toplayabilmek hem de kendi bilgilerinin dışarıya sızmasını engelleyebilmek için mevcut teknolojileri sonuna kadar kullanıyorlar. Tabii bu alanda başarılı olabilmenin temel koşulu da kendi teknolojilerini geliştirmekten geçiyor. Teknoloji geliştirme konusunda ülke olarak başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Altyapımızın büyük bir kısmı ne yazık ki ithal teknolojilerden oluşuyor.
Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve hala gündemde olan bir konu da NSA sızıntısı. Apple, Microsoft, Google, Facebook gibi şirketlerin sunucularının ABD istihbarat birimleri tarafından kontrol edildiği bir öngörü olarak zaten herkes tarafından söyleniyordu. Şimdi ise bunun bir söylenti değil de gerçek olduğu ortaya çıktı. Bu durum özellikle AB tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Acaba, bu teknoloji ve şirketlere AB ülkeleri veya farklı bir ülke sahip olsaydı onların hükümetleri de “Biz asla böyle bir şey yapmayız. Kişilerin, şirketlerin ve ülkelerin bilgi güvenliğine saygılıyız” mı diyeceklerdi. Tabii tüm bu durumlardan Türkiye olarak bizim de biraz daha fazla ders çıkarmamızın zamanı gelmedi mi?
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN